Günümüzün getirdiği modern kölelikler ne yazık ki pek çoğumuzun dönem dönem nakit para sıkıntısı yaşamasına neden olmaktadır. Peki, parasızlıktan kurtulmanın yolları nelerdir? Öncelikle para kazanmaktan daha önemli olan tek şeyin kazandığınız parayı harcarken ki davranışlar olduğunu unutmamalısınız.

Mutlaka aylık bütçe hazırlamalı ve mümkün olduğunca bu listeye sadık kalmalısınız. Bütçeniz gelirler ve giderler olarak iki bölümden oluşmalıdır. Gelirlere aylık olarak o ay elinize geçecek tüm paraları yazmalı giderlere de yol parası, ev kirası, konut kredisi gibi kredi taksitleri ile kredi kartı gibi aylık ödemelerinizi yazmanız gerekir. Eğer bütçe sonucunda gelirler giderlerden fazlası ile o ay ek paraya ihtiyaç duymayacağınız anlamına gelir.

Ancak gelirleriniz giderlerinizi karşılamıyorsa yani bütçeniz ekside ise bu durumda acil para bulmanız gerekir. Parasızlıktan kurtulmak için farklı çözüm yolları bulunmakta olup bunlar arasında ilk sırada yer alan ve en sağlam olanı ek iş fikirleri bularak artı para kazanmaktır. Buna ek olarak ihtiyaç kredisi kullanmak, elde bulunan nakit birikim tutarından yararlanmak ta kullanabileceğiniz farklı yöntemler arasında yer alır.