Sürekli olarak tüketmek için teşvik edilen toplumumuzda ne yazık ki bir süre sonra parasal sıkıntılar yaşayan kişilerin sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu kişilerin büyük bir bölümü ise çareyi para yardımı almak için başvuruda bulunmakta aramaktadır. Peki, para yardımı nasıl alınır, para yardımı için nereye başvuruda bulunulur?

Para yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle ne için yardım alacaklarını kararlaştırmaları gerekir. Daha sonra bu amaç doğrultusunda hizmet veren yardım derneklerine başvuruda bulunulması mümkündür. Örneğin gazi olduğu için çalışamayan birinin Gaziler için kurulan yardımlaşma derneğine başvuruda bulunması yada eğitim için destek kredisi arayan bir kişinin eğitim derneklerine başvuruda bulunabilmesi buna verilebilecek en iyi örnekler arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra devletin de belediyeler ve büyük şehir belediyeleri üzerinden verdiği yardımlar bulunmaktadır. Örneğin Kaymakamlık binalarında yer alan yardımlaşma bölümünde ihtiyaç sahibi olan kişilerin yapmış oldukları başvurular belediye tarafından yollanan sosyal güvenlik uzmanları tarafından incelenmekte ve uygun bulunması durumunda belirlenen yoksulluk yardımı parası ödenmektedir.