Para Biriktirmek Mümkün Müdür?

Borsa Ne İşe Yarar?

Para biriktirmek isterseniz birikim yapmak imkânsız değildir. Para biriktirmek için uygulamanız gereken yöntemleri uygularsanız iyi bir birikim yapmanız mümkündür. 

Para biriktirmek her ne kadar zor bir eylem olsa da imkânsız değildir. Para biriktirmek isterseniz ve bunun için gerekli eylemleri yerine getirirseniz çok rahat bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Ancak bunun için gerekli ipuçlarına ve püf noktalarına hakim olmanız şarttır. Bu noktalara hakim olmanız ve kararlı olmanız hâlinde para biriktirmek imkânsız olmaktan çıkacaktır.

Nasıl Para Biriktiririm?

Para biriktirmek için yapmanız gerekenleri bilirseniz ve paranızı yönetebilirseniz hedefinize ulaşabilirsiniz. Öncelikle neden para biriktirmek istediğinizi somut bir şekilde ortaya koymanız gerekir. Para biriktirme amacınız sizin her daim paranızı elinizde tutmanızı sağlayacak temel bir unsur olacaktır. Bu unsur sizin paranızı biriktirme gerekçeniz olarak sürekli aklınızda bulunmalıdır.

Para biriktirmeniz için paranızı yönetmeniz şarttır. Eğer her ay alışveriş yapmak, hafta sonları tatile çıkmak, şehir dışına gitmek ve harcama yapmak istiyorsanız paranızı biriktiremezsiniz. İnternette gördüğünüz indirimlere kayıtsız kalamıyorsanız, e-ticaret sitelerinden çıkamıyorsanız ve gelen her kampanya, indirim, fırsat e-postaları aklınızı çeliyorsa paranızı biriktirmeniz imkânsız hâle gelecektir.

Paranızı Biriktirebilmeniz İçin Yapmanız Gerekenler

Paranızı biriktirebilmeniz için yapmanız gerekenler elbette paranızı nasıl elinizde tutmanız gerektiği ve harcamamanız gerektiği ile ilgilidir. Bunlar siz klasik tasarruf önerileri gibi gelebilir ancak paranızı biriktirebilmeniz için bu yöntemleri uygulamanız şarttır. Paranızı biriktirebilmeniz için alışveriş isteklerinize hayır diyebilmeniz ve kendinizi kontrol edebilmeniz şarttır.

Paranızı biriktirmek için uygulamanız gereken yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İhtiyaçlarınızı ve Keyfi Harcamalarınızı Birbirinden Ayırın

Paranızı yönetmenizin ve para harcama alışkanlıklarınızı kontrol etmenizin en kolay yolu ihtiyaçlarınızı ve keyfi harcamalarınızı birbirinden ayırmaktır. İhtiyaçlarınız sizin olmazsa olmazlarınız iken keyfi harcamalarınız ise olmasa da olur diyebileceğiniz harcamalardır. Bu harcamaları yapmasanız da yaşamınıza devam edebilirsiniz. Bu nedenle bu ikisini birbirinden ayırmanız paranızı harcamamanızı ve birikime koymanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   ÜFE ve TÜFE Nedir?
Alışveriş Sitelerine Girmeyin

Eğer e-ticaret sitelerinden harcama yapma alışkanlığınız varsa bu sitelere girmek yerine bunlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır. Çünkü bu sitelerde gezdikçe ne satın alsam diye düşünüp duracaksınız. E-ticaret siteleri sizi sürekli bir şey satın almaya ihtiyacınız varmış gibi düşünmeye zorlar. Bu nedenle bir şey satın almak zorundaymış gibi hissedersiniz. Herhangi bir kıyafete, gözlüğe ya da ayakkabıya ihtiyacınız olmasa da indirimler, kampanyalar ve fırsatlar sizi alışveriş yapmaya zorlar. En etkili çözüm bu sitelere girmemektir.

Birikim Hesabı Açın

Bankalar müşterilerine birikim hesapları sunarlar. Bu hesaplar çoğu zaman paranızı biriktirebilmeniz için çok etkili araçlar olabilirler. Özellikle paranızı çekmenize olanak tanımayan birikim hesapları amacınıza ulaşmanız konusunda çok etkilidirler. Bu hesaplardan istediğinizi seçerek paranızı biriktirmeye başlayabilirsiniz. Hatta birikimizi döviz üzerinden yaparsanız amacınıza daha kolay ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.