Para Biriktirmek İstiyorum

Borsa Ne İşe Yarar?

Para mı biriktirmek istiyorsunuz? Eğer sistemli ve düzenli bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız çok kararlı olmanız gerekir. Para biriktirme konusunda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Para biriktirmek zor bir iştir. Çünkü para hayatımızı idame ettirmek ve ihtiyaçlarımızı alabilmek için gereksinim duyduğumuz bir unsurdur. Parayı kazanmak zaten zor iken biriktirmek daha da zordur. Çünkü insanlar gereksinimleri açısından paraya bağımlıdırlar. Parayla kıyafet almak, yiyecek almak, fatura ödemek, kira ödemek, vergi ödemek ve istedikleri diğer şeyleri almak zorundadırlar. Bu nedenlerle, para biriktirmek oldukça zor ve sabır isteyen bir iştir.

Para Nasıl Biriktirilir?

Para kazanmak için her gün çalışmak gerekir. Mesai harcamak ve gerektiğinde fazla mesai harcamak gerekir. Aynı zamanda bunu her gün bıkmadan yinelemek de şarttır. Bu sürenin sonunda günlük ya da aylık olarak maaş alırız. Ertesi ay yine aynı eylemleri gerçekleştiririz ve para kazanırız. Sonraki ay bunları tekrarlarız. Bu paraya tüm harcamalarımızı karşılar ve üstüne bir de vergi veririz. Bu nedenle para biriktirmek zordur. Ancak imkânsız değildir.

Para biriktirmek için öncelikle bir planlama yapmanız gerekir. Kısa sürede çok para biriktiremeyeceğinizi bile bile uçuk bir planlama yapmamanız gerekir. Yani gerçekleştiremeyeceğiniz planlar yapmamanız çok önemlidir. Bunların yerine önünüze daha gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymalı ve bunları uygulamaya çalışmalısınız.

Para Biriktirme Yöntemleri

Para biriktirmek için öncelikle kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedefler çok gerçekçi ve inandığınız hedefler olmalı. Ne için para biriktirdiğinizi ve ne kadar para biriktireceğinizi yazarak işe başlayabilirsiniz. Sonra kazancınızı her ay aldığınız günü yazmalı ve bu günde biriktirmek istediğiniz tutarın bir aya karşılık gelen tutarını ayırmalısınız. Yazımızın devamında vereceğimiz örnekte bunu daha iyi anlamanız mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Garanti Bankası Kiralık Kasa Ücretleri 2018

Para biriktirmek için izleyebileceğiniz adımlar:

1.Para Biriktirme Amacınızı Ortaya Koyun

Öncelikle neden para biriktirmek istediğinizi yazın. Paranızı iyi bir amaç için biriktirmeli ve bu konuda kararlı olmalısınız. Paranızı biriktirirken zorlandığınız durumlarda sabırlı olmalı ve para biriktirmekten vazgeçmemelisiniz.

2. Biriktirmek İstediğiniz Tutarı Belirleyin

Biriktirmek istediğiniz tutarı belirlemeniz çok önemlidir. Bu tutarı yazdıktan sonra ne kadar sürede bu parayı biriktirebileceğinizi belirlemeli ve buna göre tutarı vadeye bölmelisiniz. Yani diyelim ki çıkmak istediğiniz bir tatil için para biriktirmek istiyorsunuz. 6 aylık vade sonunda elinizde 5000 TL para olmasını istiyorsunuz diyelim. Bu durumda her ay bir kenara 834 TL ayırmanız gerekir. Bu tutar size fazla gelirse vadeyi uzatabilirsiniz. Meselâ vadeyi 12 aya çıkardığınızda kenara koymanız gereken tutar 417 TL olur. Ya da tatil masraflarınızı azaltmanın bir yolunu bulabilir ve vadeyi aynı tutabilirsiniz.

3. Önce Biriktirmek İstediğinizi Tutarı Ayırın

Maaşınızı aldığınızda önce harcayıp sonra kalan miktarı biriktirmek yerine önce biriktirmek istediğiniz tutarı ayırıp sonra kalan miktarı harcamalısınız. Aksi takdirde paranızı biriktirmekte zorlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.