Para biriktirmek zordur. Özellikle enflasyonun çok yükseldiği bugünlerde köşeye bir miktar para ayırmak için neler yapabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Para biriktirmek sabır isteyen ve zaman isteyen bir iştir. Özellikle de paranız kısıtlıysa bir kenara bırakacak paranız kalmayabilir. Bu nedenle para biriktirmek istediğinizde çok kararlı ve sabırlı olmanız gerekir. Para biriktirmek için yapmanız gerekenleri yazımızı okuyarak öğrenmeniz mümkündür.

Para Biriktirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Para biriktirmek için yapmanız gerekenleri bilirseniz para biriktirmekte zorlanmazsınız. Ancak bu yöntemleri uygulamak için çok kararlı ve sabırlı olmanız şarttır. Aşağıda para biriktirmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri bulacaksınız.

Hedef Belirleyin

Para biriktirmeye karar verdiğinizde öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekir. Hedefinizi ne kadar para biriktirmek istediğiniz ve bu parayı ne kadar zamanda biriktirmek istediğiniz şeklinde belirlemelisiniz. Çünkü paranızı ne kadar sürede biriktirmeniz gerektiğini belirlemezseniz paranızı biriktirmeyi sürekli ertelersiniz. Bu nedenle hedef belirlemeden para biriktirmeye başlamamalısınız.

Birikim Hesabı Açın ya da Kumbara Alın

Para biriktirmek için atmanız gereken diğer adım birikim hesabı açmak ya da kumbara almaktır. Birikim hesabınız maaşınızın yattığı ya da gelirinizin olduğunu hesaptan ayrı olmalıdır. Bazı bankalar bu hesaplardan para çekmenizi engelleyerek sizin paranızın birikmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca birikim hesabınıza faiz yansıtarak paranızın yattığı yerden değerlenmesini de sağlarlar. Kumbara almak da para biriktirmek için uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Ancak bu yöntem paranıza faiz yansımayacağınız için pek önerilmemektedir. Yine de ilk zamanlarda ufak ufak birikimler yapmanızı sağlayabilir.

Önce Biriktireceğiniz Parayı Ayırın

Maaşınız yattığı zaman ya da geliriniz elinize geçtiği zaman öncelikle biriktirmek istediğiniz parayı bir kenara ayırmalısınız. Bunu yaptığınız zaman birikim yapmakta hiç zorlanmazsınız. Özellikle de para biriktirmek size imkânsız gibi görünüyorsa bu yöntemi uygulayarak para biriktirmeyi başarmanız mümkündür. Para biriktirmek için öncelikle biriktirmek istediğiniz parayı bir kenara ayırmalı ve sonra kalan parayı idareli bir şekilde harcamalısınız. Eğer önce parayı harcayıp sonra kalanını biriktirmek isterseniz elinizde hiç para kalmayacağı için para biriktirmeniz de mümkün olmayacaktır.

Alışveriş Masraflarınızı Kısın

İçinde bulunduğumuz zamanda para biriktirmek oldukça zordur. Çünkü enflasyon oranları oldukça yüksektir. Özellikle de çeldiriciler çok fazladır. Her gün e-ticaret sitelerinin gönderdiği e-postalar, sürekli gördüğümüz reklamlar bizi alışveriş yapmaya zorlamakta ve sürekli olarak para harcamaya yönlendirmektedir.

Paranızı biriktirebilmek için e-ticaret sitelerinin e-posta üyeliklerinden çıkmanız şarttır. Yani indirimlerden haberdar olmak istemiyorum seçeneğini seçmeniz şarttır. Ayrıca sürekli olarak alışveriş merkezlerinde gezmek yerine başka etkinlikler bulmalı ve açık hava etkinliklerini tercih etmelisiniz. Sosyal olmak için para harcamanız gerekmez. Arkadaşlarınızı evinizde ağırlayabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan yemek sipariş yerine kendiniz evde yemek pişirmeyi tercih edebilirsiniz. Bunları yaptığınızda paranızı biriktirebildiğinizi fark edeceksiniz. Pek çok harcamanızı bilinçli olarak kısabilir, paranızı biriktirebilirsiniz.