Para biriktirmek için ne yapılması gerektiğini aslında para biriktirmek isteyen kişiler çok daha iyi bilirler. Çünkü para biriktirmek istiyorsanız hayatınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini en iyi siz bilirsiniz.

Paranızı nasıl harcadığınızı, nasıl harcamanız gerektiğini ve harcamalarınızı nasıl kısacağınızı en iyi siz bilirsiniz. Bu yüzden bu yazımızda daha çok para biriktirmek için hayatınızda hangi unsurların önem kazandığından söz eedeceğiz.

Parayı Ne İçin Biriktirmek İstediğinizi Belirleyin

Para biriktirmek iyidir, güzeldir evet. Ancak paranızı hangi amaç için biriktirdiğinizi bilmeden yola çıkarsanız ne kadar zamanda ne kadar para biriktirmeniz gerektiğini bilmediğiniz için harcamalarınızın ne kadarını kısmanız gerektiğini de bilmezsiniz.Bu nedenle öncelikle paranızı ne için biriktirmek istediğinizi bulmalısınız. Paranızla ne yapmak istediğinizi ne kadar biriktirmek istediğinizi ve bu tutarı ne kadar zamanda biriktirmek istediğinizi yazmalısınız. Aşağıda bir örnek verelim:

Paranızı biriktirme amacınız: Bisiklet almak

Biriktirmek istediğiniz para: 800 TL

Paranızı biriktirmeniz için gerekli zaman: 8 ay ya da 5 ay

Her ay ayırmanız gereken tutar: 8 ayda biriktirmek için 100 TL, 5 ayda biriktirmek için 160 TL.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi bu şekilde bir plan yaparsanız her ay paranızdan ne kadar ayırmanız gerektiğini bilirsiniz. Böylece bu planın dışına çıkmadığınız sürece ve aylık geliriniz konusunda bir sıkıntı yaşamadığınız sürece planınız bozulmayacaktır.

Para Harcama Alışkanlıklarınızı Düzenleyin

Paranızı nasıl harcadığınızı en iyi siz bilirsiniz. Her ne kadar yaşam koçları, para koçları gibi yardımcılar ya da danışmanlar olsa da siz de kendi alışkanlıklarınızı yönetebilir ve yönlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bir defter tutmanızdır.

Defterinize bir ay içinde yapmanız gereken tüm harcamaları yazmalısınız. Daha sonra bu harcamaların hangilerinin ihtiyaç olduğunu ve hangilerinin ihtiyaç olmadığını belirleyerek para harcama alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yeni kıyafetler, çantalar, ayakkabılar almak, tuttuğunuz takımın maçına gitmek, pahalı yiyecek ve içecekler almak ve özellikle de internetten alışveriş yapmak herkesin sevdiği ve yapmak istediği şeylerdir.

Konsere ve tiyatroya gitmek, tatile çıkmak, seyahat etmek, hafta sonu farklı yerlere gitmek gibi pek paranızı harcayabileceğiniz pek çok şey vardır. Ancak çok istediğiniz bir şeyi almak için para biriktirmeniz gerekiyorsa kısa bir süre için harcamalarınızı sadece o çok istediğiniz şeyi almaya odaklamalısınız. Bunu yaptığınız zaman hem kendiniz mutlu olursunuz hem de paranızı elinizde tutmayı öğrenirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yapma Alışkanlığınızı Kısıtlayın

Eğer internetten alışveriş yapma alışkanlığınız varsa paranızı biriktirebilmeniz için bu alışkanlığınızı kısıtlamanız gerekecektir. Paranızı biriktirmek istiyorsanız öncelikle bu konuda kararlı olmalısınız. İnternette pek çok fırsat, indirim ve benzeri kampanya olabilir. Ancak ihtiyacınız olmadığı sürece paranızı bu indirimlere ve fırsatlara harcamamanız gerekir.