Para Biriktirmek İçin Gelirim Ne Kadar Olmalı?

Para biriktirmek için ne kadar gelirinizin olması gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Para biriktirmek konusunda aklınıza takılan soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Para biriktirmek çoğu zaman zor bir iştir. Çünkü para biriktirmek için harcamalarınızı kısmanız ve paranızın bir kısmını kenara ayırmanız şarttır. Yani paranızın biriktirmek istediğiniz kısmına dokunmamanız gerekir. Para biriktirme işi gelirinizin azlığı ya da çokluğu ve paranızı harcama alışkanlıklarınızla doğrudan ilişkilidir.

Gelir Durumunuz Önemlidir

Paranızı biriktirebilmeniz için gelir durumunuz yani bir ayda elinize ne kadar para geçtiği çok önemlidir. Ancak gelir durumunuzu başkalarının durumu ile karşılaştırmamanız gerekir. Yani kıyaslama yaparsanız her zaman için geride kalan siz olursunuz. Paranız 5 bin TL de olsa 2 bin TL de olsa sizin kendi paranız üzerinden hesaplama yapmanız şarttır.

Gelirinizi Doğru Kullanın

Bir ayda elinize ne kadar para geçerse geçsin önemli olan onu nasıl kullandığınızdır. Yani eline bir ayda 4 bin TL geçen bir kişiye özenebilirsiniz. Ancak bu kişi eğer parasını bir ay bitmeden tüketiyorsa onun bu kadar para kazanmasının bir anlamı yoktur. Ancak sizin elinize bunun yarısı kadar para geçerse ve siz bunun dörtte birini ayırabilirseniz sizden daha fazla para kazanan kişiye göre çok daha kazançlı olursunuz. Önemli olan parayı nasıl kullandığınız ve nerelere harcadığınızdır.

Para Biriktirmek İçin Ne kadar Geliriniz Olmalı?

Para biriktirmek için elinize geçen gelir elbette biriktirmek istediğiniz tutarı ayırmanıza olanak vermelidir. Yukarıdaki örneğe geri dönersek sizin elinize bir ayda 2000 TL geçiyorsa ve siz bu paranın en fazla 500 TL’sini ayırabiliyorsanız para biriktirebilirsiniz. Meselâ bir ayda gelirinizin 200 TL’sini kenara ayırırsanız sonraki ayda bir çeyrek altın almanız mümkün olabilir. İki ayda bir bir çeyrek altın alırsanız bir yılda 6 tane çeyrek altın alabilirsiniz. Elbette altın yerine döviz almanız da mümkündür. Ya da bu paranızı birikim hesabına koyabilir, faiz işlemesini sağlayabilirsiniz.

Paranızı biriktirebilmeniz için gelirinizden bir miktar parayı ayırmanız şarttır. Bunun için geliriniz giderlerinizin biraz üstünde olmalıdır. Örneğin, aylık geliriniz 1800 TL ise bunun 800 TL’si kiraya ve 400 TL’si faturalara gidiyorsa, 400-450 TL’si de market ya da pazar alışverişe gidiyorsa bu tutardan 150-200 TL’yi ayırmanız mümkün olabilir. Bu durumda kıyafet ve benzeri alışverişinize pek para kalmayacaktır. Ancak zaten para biriktiriyorsanız bu harcamalarınızı bir süreliğine kısmanız şarttır.

Para Harcama Alışkanlıklarınız Önemlidir

Yukarıdaki örnekte söz ettiğimiz gibi siz her ay kıyafet, kozmetik ve benzeri ürünlere harcama yapıyorsanız ve pahalı ürünlere para harcamayı tercih ediyorsanız para biriktirmeniz mümkün olmayacaktır. Dışarıda sürekli yiyip içiyorsanız, ihtiyacınız olandan fazlasını alıyorsanız kenara koyacak paranız da kalmayacaktır. Bu nedenle para biriktirmek için harcama alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.