Günümüzde tasarruf etmenin önemi her geçen gün artarken yarının ne olacağının kesin olmadığı ülkemizde para biriktirmek hepimizin ilk önceliği olmalıdır. Ne yazık ki harcama alışkanlıklarının değişmesi, zorunlu olmayan ihtiyaçlara artık çok daha fazla para harcanması pek çok kişinin “para biriktiremiyorum” şikayetinde bulunmasına neden olmaktadır.

Para Biriktirmenin En İyi Yolu 

Para biriktirmek istiyorum diyen kişilerin ilk yapmaları gereken hemen bir aylık bütçe hazırlamalarıdır. Bu bütçede kişinin tüm gelirleri toplanırken harcama kalemleri de tek tek yazılmalıdır.

Bu sayede zorunlu olmayan harcama kalemleri belirlenebilecek ve bunların üzeri çizilerek açığa alınan fazla para birikim olarak saklanabilmektedir. Yakın mesafe olan yolculuklarda yürümeyi tercih etmek, arabanız yerine toplu ulaşım araçlarını kullanmak, sigara kullanıyorsanız bu alışkanlığınızı bırakmak bile bir miktar para birikimi yapmanızı sağlayacaktır.

Para Biriktirme Programı 

Özel olarak geliştirilen bu programlar sayesinde kendinize hedefler koymanız ve bu hedefler için daha azimli şekilde para biriktirmeniz sağlanmaktadır. Bu programlarda kişi aylık gelir ve gider tutarlarını yazarak aylık hedefler belirler. Bu şekilde para biriktirmek için gerekli motivasyon sağlanmış olur.