Para Biriktiremiyor Musunuz?

Para biriktiremiyor musunuz? Her hafta para biriktirmeye başlayacağım deyip hafta sonuna doğru kendinizi yine para harcarken mi buluyorsunuz? Kararlı bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız yazımızda para biriktirme yöntemleri bulabilirsiniz. 

Para biriktirmek günümüzde çok zor bir eylemdir. Çünkü bulunduğumuz zamanda tüketim çok fazladır ve para harcayacak ürünler ve hizmetler bulmak oldukça kolaydır. Para biriktirebilmek için elzem olan şeyler dışında her türlü harcamadan uzak durmak gerekir. Ancak dediğimiz gibi bunu yapmak çok zordur. Eğer kararlı bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınıza yöntemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  1. Önce Biriktirin Sonra Harcayın

Bu yöntem kararlı bir şekilde para biriktirmek istiyorsanız işinize çok yarayacak bir yöntemdir. Öyle ki, önce harcayıp sonra biriktirmek hiç işe yaramamıştır. Önce biriktirmek istediğiniz tutarı bir kenara koyup sonra size kalan parayı ihtiyaçlarınıza yönelik kullanmak hep işe yarayan bir yöntemdir. Bu yüzden bir ay boyunca ihtiyacınız olduğuna inandığınız ürün ve hizmetlere para harcarken biriktirmek istediğiniz tutarı ay sonunda harcadığınızı fark edersiniz. Kazancınızı aldığınız zaman öncelikle bu tutardan biriktirmek için belirlediğiniz tutarı ayırın. Sonra elinizde ne kadar para kaldığına bakın. İşte o kalan para size yetmek zorunda.

2. E-ticaret Sitelerinden ve AVM’lerden Uzak Durun

Son zamanlarda tüketim çılgınlığı adı verilen çılgınlık yüzünden kredi kartları alev almaya başladı. Öyle ki, e-posta gelen kutularımıza her gün çok sayıda indirim ve fırsat iletileri düşmekte. Bunların tümü sizi tüketime ve alışverişe zorlayan iletilerdir. Yani siz bunlara bakamadığınız zaman bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Giyecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyorsanız bir daha düşünün. Ünlü CEO’lar dahi her gün aynı kıyafeti giyiyorlar. Üstelik her gün ne giyeceğinizi düşünerek zaman da harcıyorsunuz ki zaman çok önemlidir. Zamanınız kıymetlidir. Bu yüzden sizi para harcamaya zorlayan e-ticaret sitelerinden uzak durduğunuzda paranız cebinizde kalacaktır.

İndirim ve fırsatları kaçırdığınızı düşündüğünüzde paranızın cebinizde kaldığını hatırlayın. AVM’ler ise yine aynı şekilde sizi tüketime zorlamaktadır. Bunun yerine evinizde kalıp kitap okuyabilirsiniz. Akıllı telefonunuza ve internete bakmaktansa kitap okumak size daha çok katkı sağlayacaktır.

3. Kredi Kartı Limitinizi Düşürün ve Birikim Hesabı Açın

Para biriktirmek para harcamaktan uzak durmak demektir. Paranızı kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Bunun için kredi kartı limitinizi düşürmeniz size çok iyi gelecektir. Hatta isterseniz kredi kartınızı tamamen kapatabilirsiniz. Ayrıca bankada birikim hesabı açmak da para biriktirme eylemini kararlı bir şekilde sürdürmenizi kolaylaştıracaktır. Bunun için bankanızın sunacağı teklifleri dinleyebilirsiniz.

Bazı bankalar para biriktirmeniz için hedef belirlemenizi de sağlamaktadır. Bunun için hangi tarihe kadar ve ne kadar miktarda para biriktirmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Sonra bu hesaba her ay belirli tutarda para yatırabilirsiniz. Hedeflediğiniz tarihte hesabınızda ne kadar para olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu yöntem çok işe yaramaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.