Otomotiv Sektöründe ÖTV ve KDV Değişikliği

Borsa Ne İşe Yarar?

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci otomotiv sektörü ile sektörde uygulanan KDV ve ÖTV’lere ilişkin açıklamalar yaptı. Buna göre otomotivde standart bir uygulama olmayacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci otomotiv sektöründe uygulanan vergilere ilişkin açıklamalar yaptı. Türkiye’de otomotivden alınan KDV (Katma Değer Vergisi) ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi)’ye ilişkin değişiklikler yapılmasının söz konusu olduğunu belirtti. Ancak bu vergiler ile ilgili standart bri uygulama olmamasına ilişkin çalışmalar olduğunu da ekledi.

Türkiye’de Yaklaşık 21 Milyon Motorlu Taşıt Var

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye’de yaklaşık 21 milyon motorlu taşıt olduğunu ve bunların yenilenmesiyle ilgili farklı bir çalışma olabileceğini belirtti. Ayrıca vergi ile ilgili farklı bri tedbir ya da destek de olabileceğini ancak KDV ve ÖTV ile ilgili standart bir uygulamanın olmayacağını söyledi.

Nihat Zeybekci, otomotiv sektöründe KDV ve ÖTV ile ilgili yeni uygulamalara ilişkin şunları söyledi: “Dolaylı bir uygulamaya gitmek istiyoruz. Bir çalışmamız ve ilgili bakanlıklarla mutabakatımız var. Çalışma bittiğinde güzel bir şey ortaya çıkacak, bunun da sektöre etkisinin aynı şekilde olmasını bekliyoruz. ‘Yerli üretilen otomobillerde geçerli olmak şartıyla’ diye bir tedbiri de alarak bunu yapacağız.”

‘Yerli Otomobillerde Geçerli Olmak Şartıyla’ Ne Demek?

Ekonomi Bakanı yaptığı açıklamada yeni vergi çalışmalarının sektöre olumlu şekilde etki etmesinin beklendiğini söyledikten sonra bir tedbir alarak bunu yapacaklarını söylüyor. Bu tedbirin de “yeni üretilen otomobillerde geçerli olması şartının” olduğunu belirtiyor. Yani Türkiye’de yerli otomobillerin üretilmeye başlanacağını ve bu otomobillerden çok düşük KDV ve ÖTV alınacağını düşünmemiz mümkündür.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de otomobillerden çok fazla vergi alınıyor. Motorlu araçlardan en çok verginin alındığı ülkeler arasında birincilik Norveç’te iken ikincilik Türkiye’ye aittir. Bu sıralama Hollanda, Fransa, İngiltere, Almanya, Japonya, ABD şeklinde devam etmekte. Türkiye’de motorlu araçlardan alınan vergilerin ne kadar olduğunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ayın Enparalısı Nasıl Olunur?

Motorlu Taşıtlardan En Yüksek Verginin Alındığı İkinci Ülke Türkiye

Türkiye’de motorlu taşıt almak istediğinizde devletin aldığı KDV ve ÖTV tutarlarını gördüğünüzde şaşırabilirsiniz. Türkiye’de motor hacimlerine göre taşıtlardan vergi alınmaktadır. Buna göre motor hacmi 1,6 litreden az olan motorlu taşıtlardan yüzde 71 oranında ve motor hacmi 1,6 litre ila 2,0 litre arasında olan motorlu taşıtlardan yüzde 124 oranında vergi alınmaktadır. Motor hacmi 2,0 litrenin üstünde olan taşıtlardan ise yüze 189 oranında vergi alınması söz konusudur.

Yani 1,6 litre motor hacmi olan ve fabrika çıkışı 100 bin TL olan bir aracı Türkiye’de ancak 171 bin TL’ye alabiliyorsunuz. Aynı şeklinde fabrika çıkış fiyatı aynı olan ve 1,6 litre ila 2,0 litre arasında motor hacmi olan bir aracı ancak 224 bin TL’ye, motor hacmi 2,0 litreden fazla olan aracı ise 289 bin TL’ye alabiliyorsunuz. Eğer elektrikli ve hibrid bir araç almak isterseniz bu araçların tutarlarının bir kısmını devlet ödediği için daha avantajlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.