Otomatik ödeme talimatı kredi notunu etkileyen önemli bir unsurdur. Kredi notunuz düşükse ya da yoksa otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzun yükselmesini ya da oluşmasını sağlayabilirsiniz. 

Otomatik ödeme talimatı kredi notunu etkileyen bir unsurdur. Elbette kredili mevduat hesabı, kredi taksit ödemeleri ve kredi kartı ekstre ödemeleri de kredi notunu etkiler. Ancak otomatik ödeme talimatı genellikle kredi notuna etki ettiği bilinmeyen bir unsur olarak arka plana atılmaktadır. Bu yüzden bu yazımızda kredi notuna otomatik ödeme talimatını etkisini ele alacağız.

Kredi notu, finans dünyasındaki yerinizi belirtmesi açısından önem taşımaktadır. Bankalarla aranızdaki ilişkiyi, müşterisi olduğunuz şirketlerle aranızdaki ilişkiyi ve ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan not kredi notunuzdur. Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda öncelikle bankalardan kredi çekmeye çalışırsınız. Bu durumda kredi notunuz son derece önemli bir hâl alır. Bu yüzden kredi notu çok fazla önemsenen bir unsurdur.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

Kredi notunu etkileyen etmenleri bilmek, otomatik ödeme talimatının kredi notunuzu neden etkilediğini anlamanızı sağlar. Kredi notunu etkileyen etkenler ve bu etkenlerin kredi notu içindeki yüzdelik oranı şu şekildedir:

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30),
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25),
  • Yeni Kredi Açılışları ( yüzde 20),
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15)
  • diğer unsurlar (yüzde 10).

Burada kredi notuna yüzde 25 etkisi olan Mevcut Hesap ve Borç Durumu açık bir etkendir. Otomatik ödeme talimatının etkisi işte bu kategori içinde yer almaktadır.

Kredi notunuz düşükse, kara listeden yeni çıktıysanız ya da kredi notunuz yoksa otomatik ödeme talimatını kullanarak kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Kara listeden yeni çıkanların kredi notu elbette düşük olacaktır.

Ayrıca borcunuz varsa, kredi taksitlerinizi geciktiriyorsanız ve kredi kartı ekstre borcunuzun sürekli olarak asgarî tutarını ödüyorsanız ya da hep gecikmeli ödüyrsanız kredi notunuz düşecektir. Bu durumda kredi notunuzu yükseltmek istersiniz. Ancak bankalar size kredi kartı ve kredi vermek istemeyebilirler.

Ayrıca kredili mevduat hesabı açmayabilirler. Bu durumda yapmanız gereken şey vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vermektir. İki ya da üç ödemeniz için düzenli ödeme talimatı vermeniz mümkündür. Bunu yaptığınızda kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Etkiler mi ?

Kredi notunuz yoksa otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Elbette bunun yanı sıra bir düşük limitli kredi kartı almanız iyi olur. Ancak otomatik ödeme talimatı vermek de son derece etkili bir yoldur.

Otomatik ödeme talimatının kredi notunuzu olumlu bir şekilde etkilemesi için hesabınızda ödeme talimatı verdiğiniz ödemeleri karşılayacak kadar para bulundurmanız şarttır. Yani hesabınızdan ödemeleriniz otomatik olarak yapılacağı zaman bu ödemeler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Eğer hesabınızda yeterli bakiye bulunamazsa bu durumda kredi notunuzu olumlu etkilemek isterken, notunuzun olumsuz etkilenmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden hesabınızda sürekli olarak yeterli para bulundurmalısınız.