Otomatik Ödeme Talimatı Vermeli Miyim?

Otomatik ödeme talimatı verip vermemek konusunda kararsızlık yaşayan çok sayıda müşteri vardır. Bu yazımızı okuyarak otomatik ödeme talimatı verip vermemek konusunda karara varabilirsiniz. 

Otomatik ödeme talimatı vadesiz hesabınızdan, kredili mevduat hesabınızdan ya da kredi kartınızdan verebileceğiniz bir talimattır. Bu sayede her ay yaptığınız ödemeleri ayrı ayrı takip etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca bu ödemeleri geciktirmemiş ve zamanında yapmış olursunuz. Bu açıdan bakıldığında yapılmasını istediğiniz ödemeler için talimat vermek sizi rahatlatır. Sonuçta ödemelerin tümünü tek tek düşünmek zorunda kalmazsınız.

Otomatik Ödeme Talimatının Yararları Nelerdir?

Otomatik ödeme talimatı vermek yararlı ve doğru bir işlemdir. Bu sayeden siz ödemeleri tek tek yapmak zorunda kalmazsınız. Banka bunu sizin için yapar. Hesabınızda bulunan bakiyeden yapmanız gereken ödemelerin tutarı çekilir. Bu nedenle hesabınızda sürekli olarak ödemelerin yapılması için yeterli tutarda bir bakiye bulundurmanız şarttır. Kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verdiğinizde aynı şekilde kartınızın bakiyesi ödemelerin gerçekleştirilmesi için yeterli olmalıdır.

Otomatik ödeme talimatı için bankalar müşterilerine cazip teklifler sunarlar. Bankalar otomatik ödeme talimatları için müşterilerine, kredi kartına bonus yükleme ve birikim hesaplarına yüksek faiz verme gibi teklifler sunmaktadırlar. Aslına bakarsanız müşteriler bunları pek cazip bulmamakta ve bu talimatı vermekten kaçınmaktadır. Çünkü müşteriler, ödemelerini kendileri yapmayı tercih etmektedirler.

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunu Etkiler Mi?

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde bu talimatların başarılı olarak gerçekleşip gerçekleşmemesi çok önemlidir. Bu nedenle verdiğiniz otomatik ödeme talimatları kredi notunu etkiler. Çünkü bu talimatlar sizin hesabınızda, ödemelerinizi yapmak için yeterli miktarda para olup olmadığını gösteren önemli bir unsurdur. Ayrıca ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız konusunda bilgi vermektedir. Bu açıdan otomatik ödeme talimatı kredi notunu etkileyen önemli bir unsur hâline gelmektedir.

Kredi Notunu Etkileyen Unsurlar

  • Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25)
  • Yeni Kredi Açılışları (%20)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15)
  • Diğer unsurlar (%10)

Yukarıda sıraladığımız kredi notunu etkileyen unsurların ilk ikisi gördüğünüz gibi bireysek kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları ile mevcut hesap ve borç durumudur. Bu iki unsur kredi notunun toplamda yüzde 55’ini oluşturmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vererek kredi borcunuzu ödediğinizde taksitlerinizin ödenmesi hiç gecikmeyecektir. Ayrıca bu durumda mevcut hesabınızda borcunuzun ödenmesi için yeteri kadar paranızın olduğu ve borcunuzu geciktirmediğiniz anlaşılacaktır.

Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde paranızın hesabınıza yattığı günden itibaren öncelikle borçlarınız ödenir sonra siz kalan paranızla ihtiyaçlarınızı karşılarsınız. Böylece borçlarınızı ödeyememe sorununuz ortadan kalkar. Ayrıca bu sayede siz de aylık rutin ödemelerinizi yaptıktan sonra aslında elinizde ne kadar para kaldığını da görmüş olursunuz. Bu da sizin aylık harcamalarınızı çok daha planlı ve programlı şekilde yapmanızı ve paranızı doğru bir şekilde kullanmanızı sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.