Bankadan kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek tutmalarıdır. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler de kredi skoru ortalaması çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Bankanın kredi onayı sürecinde farklı pek çok veri değerlendirilmekte olup bunlardan en önemlilerinden biri de kredi başvuru formu dolduran kişinin sahip olduğu not ortalamasıdır.

Kredi notunu yükseltmek için yapılabilecek farklı pek çok yöntem bulunmakta olup bunlardan ilki borçların banka üzerinden düzenli bir şekilde en geç son ödeme tarihlerinde tamamen ödenmesidir. Bu nedenle bankadan otomatik ödeme talimatı vermek kredi notunu yükseltmek için kullanılabilecek en basit yollardan biridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta tek başına fatura vermenin yeterli olmadığının bilinmesidir.

Fatura talimatı vermek ve bu talimat gereği her ay faturaların mutlaka son ödeme tarihlerinde ödemek kredi notunu yükseltmek için size yardımcı olacaktır. Faturanın yanı sıra kredi kartı için hesaptan ödeme talimatı vermek ve kredi taksit tutarını da hesaptan otomatik ödeme talimatı ile kapatmak bankanın size olan güvenini arttırarak kredi notunun bir süre sonra yükselmesini sağlayacaktır.

Otomatik ödeme talimatı ile fatura ödeme işlemlerinde önemli olan faturaların günü gününe yatırılmasıdır. Otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişilerin hesaplarının olduğu banka şubesini kimlik belgeleri ile ziyaret etmeleri ya da bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını aramaları yeterli olacaktır. Yine internetten otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişilerin internet şubesine girmeleri gerekmektedir.

Ayrıca kredi notunuzun daha hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız otomatik ödeme talimatı dışında hukuki işlem göre haciz vss gibi durumlarıda sonlandırmanız kredi notunuzun daha hızlı yükselmesinde önemli bir rol oynayacaktır.