Otomatik Ödeme Nedir?

Her yaşadığımız gün yeni bir gelişme yeni uygulamalar hayatlarımıza dâhil olmaktadır. Bunlar içerisinde maddi ve manevi tüm değişiklikleri kapsamaktadır. Takibini yapamadığınız, unutma tehlikesi olan ve maddi zarara uğratan fatura, kredi kartı ve kredi ödemelerini otomatik ödeme talimatları ile sağlayabilirsiniz

Otomatik ödemenin gerçekleşebilmesi için belirli vadesiz hesaba ihtiyaç vardır. Bu sayede zamanı gelen, tarafınızca belirlenmiş tarihte vadesiz hesabınızda yeterli bakiyenizin bulunması durumunda taksitleriniz otomatik ödeme yöntemi ile ödenir.

Otomatik Ödeme Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı verebilmek için son faturanız ile birlikte şubeden, ya da telefon yöntemi ile başvurabilirsiniz. Son dönemde gelişen yeni bir yöntem ise; bankalara at mobil uygulamalardır. Müşterilerine daha iyi hizmet sunmak için yeni güncellemeler sağlanan mobil uygulamalara son olarak otomatik talimat özelliği de eklenmiştir.

Bu özellik sayesinde bireysel olarak su, doğalgaz, elektrik ya da telefon faturalarınız için talimatlarınızı uygulamaya aldırtabilirsiniz. Tüm bu işlemleri dilerseniz vadesiz hesaplarınızdan direkt çekim yaptırtabilir, ya da son ödeme tarihlerine göre kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatında bulunabilirsiniz.

Kredi kartlarından yapılan otomatik ödeme talimatlarında bankalar müşterilerine ödül sistemi uygularlar. Her yeni fatura talimatına istedikleri alışverişlerde geçerli bonuslar eklenir. Müşteriler diledikleri zamanda, diledikleri şekilde harcamalarına imkân sağlanır. Her fatura talimatında yeni bonuslar eklenmeye devam eder.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Nasıl İptal Edebilirim?

Takibini yapamadığınız otomatik ödeme talimatlarında ya da, banka kaynaklı sorunlarda(taksitin ödenmemesi gibi), veya vadesiz hesapta para bulunmaması gibi olumsuzluklardan kaynaklanan aksaklıkları giderebilmek için otomatik ödemeyi iptal etmeniz gerekebilir.

Bu durumda ise dilerseniz ATM, müşteri temsilcileri ya da mobil uygulamalar üzerinden iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı vermeden önce bankaya ait kampanyaların incelenmesi gerekmektedir. Bu sayede kredi kartlarından yıllık kullanım ödeme veya hesap işletim ücretleri yansıtılmamaktadır