Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, internet derken her ay faturaların takibini yapmakta zorlanıyor musunuz? Faturalarınızı günü geçmeden, düzenli olarak ödemek istiyorsanız, bankaların otomatik ödeme talimatı seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Kredi kartınız varsa, bankanıza otomatik ödeme talimatı vererek, talimatlı faturalarınız günü geldiğinde otomatik olarak kredi kartınızdan ödenir. Ödemelerini düzenli yapmak isteyen müşterilerine bankaların sunduğu bu ödeme yöntemi ile, artık fatura ödemek için fatura ödeme merkezlerine ya da bayilere kadar yorulmanıza gerek kalmayacak.

Tek yapmanız gereken, bankanızın internet şubesine giriş yaptıktan sonra, faturalar bölümünden “otomatik ödeme talimatı ver” butonuna tıklayarak, kartınızdan her ay otomatik olarak ödenmesini talep ettiği abonelikleri kayıt etmek. Telefon faturası ise numarayı, elektrik faturası ise abone numarasını, doğalgaz ya da su faturası ise tesisat numarasını girerek, hesabınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Bunların dışında ayrıca vadesiz hesabınıza, otomatik olarak ödenmesini istediğiniz kredi kartınızın dönem borcu için de bu talimatı verebilirsiniz. Talimatı verdikten sonra, faturanızın ödeme günü geldiğinde, hesabınızda fatura tutarı kadar bakiye bulunmalıdır. Fatura tutarından daha düşük bir bakiye bulunması durumunda, o fatura için ödeme gerçekleşmez. Bu talimatı dilerseniz bankada bulunan vadesiz TL hesabınıza ya da kredi kartı ya da ek hesap, artı para gibi çeşitli kredili mevduat hesabınız için de verebilirsiniz. İnternet şubesi kullanmıyorsanız, otomatik ödeme talimatı vermek için bankanızın telefon bankacılığı aracılığı ile sesli yanıt sisteminden tuşlama yaparak birkaç dakika içinde talimatınızı verebilirsiniz.