Otomatik BES, otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’dir. Bu sisteme Ocak ayının başından bu yana çalışanların otomatik katılımı söz konusuydu. İki ayın sonunda otomatik BES’e katılımı yapılan ve daha sonra kendi isteği ile otomatik BES’ten çıkan kişilerin sayısı açıklandı.

Otomatik BES, 45 yaş altı çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bir bireysel emeklilik planına otomatik olarak dahil edildiği bir sistemdir. Bu sistem 2017 yılı Ocak yürürlüğe konmuştur. Ancak BES’in Türkiye’de ortaya çıktığı tarih 27 Ekim 2003’tür.

Bu tarihte yaratılan fonlarla vatandaşların emeklilik dönemlerinde refah seviyelerinin artırılması amaçlanmıştır. Önceleri insanlar kendi istekleriyle BES kapsamında bir bireysel emeklilik sistemine dahil olurlarken, daha sonra devlet bu sisteme çalışanların otomatik olarak alınmasına karar verilmiştir.

Otomatik BES’te işverenler çalışanlarını belirlenen bireysel emeklilik planına dahil etmektedirler. Çalışanların maaşlarının yüzde 3’ü çalışanın bireysel emeklilik planına otomatik olarak aktarılmaktadır. Bu da çalışanların maaşlarından en az 53 TL ve en çok 340 TL kesinti yapılacağı anlamına geliyor. Ancak sizin kendi isteğinizle BES kapsamında bir bireysel emeklilik planına dahil olmanız durumunda sizin aylık olarak yatıracağınız her prim için devlet size yatırdığınız primin yüzde 25’i oranında katkı veriyor.

Ocak 2017’den itibaren otomatik BES’e çalışanlar işverenleri tarafından otomatik olarak alınmaya başladı. O tarihten bu yana yani iki aylık süreç içinde otomatik BES’e 1 milyon 750 bin kişi dahil edildi. Bu kişilerden 690 bin kişi sistemden kendi isteğiyle çıktı. Yani 690 bin kişi sistemden cayma hakkını kullandı. Bu da sistemde şu an 1 milyon 60 bin kişi var demektir. Aslına bakarsanız cayma hakkını kullanan kişilerin sayısı hiç de az değil.

Otomatik BES’ten kendi isteğiyle ve cayma hakkını kullanarak çıkan çalışanlar hakkında EGM başkanı Cemal Kişmir bazı açıklamalar yaptı. Buna göre otomatik BES süreci devem ediyor. Yani çalışanların otomatik olarak BES’e dahil edilmesi süreci henüz bitmedi. Ayrıca çalışanların, otomatik BES’e dahil olduktan sonra iki aylık cayma süreleri bulunmakta. Bu yüzden sisteme dahil olan kişi sayısı artarken, sistemden çıkan kişilerin sayısı da artabilir.

Otomatik BES’e dahil olduğunuz zaman bu sistemden çıkmak için iki aylık bir sürecinizin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu süre içinde kendi isteğinizle sistemden çıkabilirsiniz. Çalışanların sisteme dahil edilmeleri birden değil aşama aşama oluyor. Bu aşamalar ve sıralamalar işverenin çalışan sayısına göre belirleniyor.

Özel sektörde ve kamu sektöründe iş yerlerinde bulunan çalışan sayıları belirleniyor. En çok çalışanı olan iş yerinden en az çalışanı olan iş yerine doğru bir sıralama yapılıyor ve buna göre çalışanlar iş verenleri tarafından otomatik BES’e dahil ediliyor. Çalışanların otomatik BES kapsamında Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen bir bireysel emeklilik planına dahil edilmeleri için sürecin 2019 yılının başına kadar devam etmesi bekleniyor.