Otomatik BES ile ilgili çok sayıda soru sorulmakta. En çok sorulan sorulardan biri de otomatik BES’ten nasıl çıkılacağı ile ilgili. Otomatik BES’ten çıkmak mümkün mü yoksa değil mi diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilir, sorunuzun cevabını alabilirsiniz. 

Otomatik BES aslında herkesin otomatik olarak dahil edildiği Bireysel Emeklilik Sistemidir. Bu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne her işletme kategoriler şeklinde ve aşama aşama dahil edilmektedir. 1 Ocak 2017’den itibaren başlatılan bu uygulama hakkında hâlâ vatandaşlar tam olarak bilgi sahibi olmuş değildir.

Vatandaşlar otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’ne nasıl ve ne zaman dahil edileceklerini, maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağını ve sistemden çıkıp çıkamayacaklarını bilmemektedirler. Otomatik BES Nedir? başlıklı yazımızda bu konuyla ilgili ayrıntılar versek de sistemden nasıl çıkılacağını bu yazımızda ayrıntılı olarak ve ayrıca ele almak istedik Yazımızın devamında otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dair ayrıntıları ve bu sistemden nasıl çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Otomatik BES Nedir?

Otomatik BES aslında çalışanların kendiler tarafından değil işverenleri tarafından dahil edildiği bir sistemdir. Bu sistem kapsamında çalışanların hangi sigorta şirketinin hangi Bireysel Emeklilik Planına dahil edileceğine Hazine Müsteşarlığı karar vermektedir. Eğer bu kapsamda bir emeklilik planına dahil edilirseniz emeklilik planınıza aktarılacak para sizin maaşınızdan her ay kesilecektir.

Bu sisteme her yaştan ve tüm çalışanlar dahil edilmemektedir. Sadece 1972 yılından sonra doğan kişiler dahil edilmektedir. Bu da bir hesap sonucunda 45 yaş altı çalışanlar demektir. Ülkemizde 45 yaşın altında olup çalışan 14 milyondan fazla kişi vardır. Elbete bunların tümü sisteme dahil edilse de sistemde kalmak istemeyecektir. Bunların bir kısmı otomatik BES’e dahil edildikten sonra sistemden çıkmak isteyeceklerdir.

BES’ten Çıkmak Mümkün Mü?

Özel sigorta şirketlerinin Bireysel Emeklilik Planının ne kadar istendiği bu isteğe bağlı çıkışlarla belli olacaktır. Yazımızda belirttiğimiz üzere otomatik BES’ten çıkmak mümkündür. Ancak bunun için öncelikle sisteme dahil edilmeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında hangi çalışan grubunun hangi tarihte otomatik BES’e dahil edileceğine dair bilgiler bulabilirsiniz.

  • 1000 ve üzeri çalışan bulunduran özel sektördeki çalışanlar 1 Ocak 2017’de
  • Memurlar (genel ve özel bütçeli idarelerle 250-1000 çalışan bulunduran özel sektördeki çalışanlar) 1 Nisan 2017’de
  • 100 – 249 çalışan bulunduran özel sektördeki çalışanlar 1 Temmuz 2017’de
  • Mahallî idareler ve KİT’ler 1 Ocak 2018’de
  • 10 – 49 çalışan bulunduran yerler 1 Temmuz 2018’de
  • 5 – 9 çalışanı olan yerler ise 1 Oca 2019’da sisteme dahil edilecekler.

Otomatik BES’ten çıkmanız mümkündür. Bunun için sisteme dahil edildiğinizi öğrendikten sonra iki ay içinde çıkış işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. Yani gözünüzü dört açmalı ve sisteme dahil edildikten hemen sonra Bireysel Emeklilik Planını düzenleyen sigorta şirketine başvurarak sistemden çıkmaya çalışmalısınız. Otomatik BES’ten çıktığınızda maaşınızdan kesilen para iade edilecek ve o güne kadar emeklilik planından elde edilen getiriniz size 10 gün içinde geri verilecektir.