Otomatik BES yani otomatik bireysel emeklilik sistemi 1 Ocak 2017’den bu yana hayatımızda. Otomatik BES çalışanların sisteme otomatik olarak alındığı bir sistem olarak karşımıza çıktı. Ancak otomatik BES’ten çıkanlar da var.

Otomatik BES, devlet tarafından çıkarılan ve çalışanların sisteme otomatik olarak alındığı bir sistemdir. Otomatik BES, otomatik bireysel emeklilik sistemidir. Bu sistem hayatımıza 1 Ocak 2017’de girdi. Otomatik BES hakkında hâlâ bilgisi olmayanlar da var. Ayrıca otomatik BES’ten çıkabileceğini bilmeyen ya da otomatik BES’ten çıkabileceğini bilen ve fakat bunu nasıl yapacağını bilmeyenler de var. Çünkü otomatik BES hayatımıza birden girdi ve çalışanlara bu konuda pek bilgi verilmedi. Yine de sistem uygulanmaya devam ediyor ve her gün sisteme yeni çalışanlar dahil ediliyor. Bu sisteme şimdiye kadar kaç kişinin dahil edildiği ve sistemden çıkma oranının ne olduğu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından paylaşıldı. Yazımızın devamında bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Otomatik BES 45 yaşından küçük olan tüm özel sektör ve kamu çalışanlarının aşama aşama dahil edildiği bir sistem olarak öne çıkmakta. Çalışanı çok olan özel sektör kurumlarından ve kamu kurumlarından başlanarak aşama aşama her çalışanın dahil edildiği bu sisteme, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamaya göre, 12 Şubat itibariyle 980 bin katılımcı alındı. Bunların tümü işverenler tarafından, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği sigorta şirketinin bireysel emeklilik planına dahil edildi. Bu çalışanların maaşlarından her ay bireysel emeklilik planına aktarılmak üzere yüzde üçlük kesinti yapılıyor. Sadece şimdiye kadar otomatik BES’e dahil edilen 980 bin çalışandan toplanan fon yaklaşık 98 milyon TL oldu. Bu son derece yüksek bir tutar olarak öne çıkmakta. Ancak 1 Ocak 2017’den bu yana otomatik BES’e dahil edilen ve fakat bu sistemden çıkmak istediğini belirten çalışanların oranı yüzde 26 oldu. Bu da son derece yüksek bir oran olarak karşımıza çıkmakta. Ancak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre bu geçici bir oran. Çünkü her ay otomatik BES’e dahil edilen çalışanların sayısı artmakta ve hem sayılar hem de oranlar güncellenmekte. Dolayısıyla sisteme dahil edilen çalışanların sayısı ve toplanan fon tutarı arttıkça sistemden ayrılan çalışan oranı da artabilir ya da azalabilir. Bu yüzden bu oranların Şubat sonunda ve Mart başında daha net olması bekleniyor.

Otomatik BES kapsamında çalışan sayısı çok olan kurumlar başta olmak üzere tüm özel sektör kurumlarında ve kamu kurumlarında çalışan 45 yaş altı kişiler sisteme dahil ediliyor. Bu çalışanların tümünün sisteme alınması 2019 yılının başlarını bulacak. Yani bu çalışma iki yıl daha devam edecek. Sisteme dahil edildikten sonraki iki ay içinde otomatik BES’ten ayrılmak istediğinizi belirtebilir ve bu talebinizin işleme konmasını isteyebilirsiniz.