Otomatik BES’li Sayısı 2,9 Milyona Ulaştı

Otomatik BES'li Sayısı 2,9 Milyona Ulaştı
Otomatik BES'li Sayısı 2,9 Milyona Ulaştı

Otomatik BES’in nasıl ilerlediği konusunda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıklama yaptı. Buna göre sisteme eklenen çalışanların sayısı 2,9 milyona ve fon büyüklüğü ise 364 milyon TL’ye ulaştı.

Otomatik BES yani otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi bildiğiniz gibi 1 Ocak 2017’de uygulamaya konulmuştu. Buna göre otomatik BES, tüm 45 yaş atı çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine geçirilmesini yani otomatik olarak bireysel emeklilik planına sahip hâle getirilmesini amaçlıyordu. Bu sistem Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlandı ve Mayıs ayı ortası itibariyle otomatik BES’li çalışan sayısı 2,9 milyona ulaştı.

Otomatik BES’li Çalışan Sayısı 2,9 Milyon

Otomatik BES, 45 yaş altında olan ve çalışan herkesin otomatik olarak sisteme dahil edilmesini amaçlıyor. Yani ister özel sektörde ister kamuda çalışsın, çalışanlar sırayla otomatik BES’e dahil ediliyor. Bu dahil edilme sırası çalışan sayısına bağlı olarak düzenleniyor. Yani önce çok çalışanı olan kamu sektörü ile özel sektörde bulunan çalışanlar sisteme dahil edilirken, az çalışanı olan kurumlarda bulunan çalışanlar daha sonra sisteme alınıyorlar.

Otomatik BES’li olan çalışanlar otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine girmiş oluyorlar. Yani otomatik olarak bireysel emeklilik planına sahip oluyorlar. Çalışanların hangi bireysel emeklilik planına dahil olacaklarına Hazine Müsteşarlığı karar veriyor. Otomatik BES’e katılım işlemi işveren tarafından yapılıyor. İşveren tüm çalışanlarını Bireysel Emeklilik Sistemine dahil etmekle yükümlü oluyor.

Hangi Sektör Hangi Tarihte Otomatik BES’li Olacak?

Hangi sektör çalışanlarının hangi tarihte otomatik BES’e dahil edileceği pek çok çalışan tarafından merak edilmektedir. Buna göre her sektörde bulunan çalışanlar farklı tarihlerde otomatik BES’li olmaktadırlar. Aşağıda bununla ilgili önemli tarihleri bulabilirsiniz:

  • 1 Temmuz 2017: Mahallî idareler ve KİT’ler otomatik BES’e dahil edilecektir.
  • 1 Ocak 2018: Daha az çalışanı olan işverenler otomatik BES’e dahil edilecektir.
  • 1 Temmuz 2018: Özel sektörde 10 – 49 çalışanı olanlar otomatik BES’e dahil edilecektir
  • 1 Ocak 2019: 5 – 9 çalışanı olanlar otomatik BES’w dahil edilecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Üretim Reform Paketi Nedir ?

BES otomatik katılım adı da verilen bu sisteme çalışanları dahil etme işlemleri yukarıda da göreceğiniz gibi 2019 yılını bulacaktır. Bu nedenle bu sistem aslında çok uzun bir zamana yayılmıştır. Otomatik BES’li olan kişilerin maaşlarından her ay kişilerin maaşlarının yüzde 3’ü oranında kesinti yapılacaktır.

Çalışanların maaşlarından yapılan kesinti yüzde 3 olacak ve en düşük kesinti 53 TL, en yüksek kesinti 340 TL olacaktır. Yani kişinin maaşından yapılacak kesinti maaşın tutarına göre değişecektir. Maaşınız az ise kesinti de az olacak, maaşınız çok ise kesinti de çok olacaktır. Otomatik BES’li olduktan sonra iki ay içinde sistemden çıkabilirsiniz. Ancak iki ay geçtikten sonra sistemden çıkmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle maaşınızdan kesinti yapılıp yapılmadığını her ay takip etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.