Otomatik BES Nedir , Kimler Bes’e Dahil Edilecek ?

Otomatik BES Nedir , Kimler Bes'e Dahil Edilecek ?
Otomatik BES Nedir , Kimler Bes'e Dahil Edilecek ?

Otomatik BES 1 Ocak 2017’den bu yana herkes tarafından merak edilen bir konu olarak öne çıkmakta. Zira 2016 yılının sonunda hükümet çalışan herkesin bu yıl içinde otomatik BES uygulamasına geçeceğini duyurdu. Bu yazımızı okuyarak otomatik BES uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Otomatik BES otomatik Bireysek Emeklilik Sistemi anlamına gelmektedir. Yani çalışan vatandaşların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edileceği bir uygulamadır. Ancak çoğu kişi kimlerin bu sisteme dahil olacağını, sistemden çıkılmak istendiğinde ne yapılacağını ve daha pek çok ayrıntıyı bilmemektedir. 1 Ocak 2017 ‘de uygulanmaya başlanan bu sistem hakkında bilgi almak için yazımızın devamını okuyun.

Otomatik BES yani BES otomatik katılım uygulaması milyonlarca çalışanı etkileyecek. Ancak bu bir anda değil aşama aşama olacak. Önce memurların sisteme alınmasıyla başlayacak olan uygulama çok sayıda çalışanı olan ve özel sektörde yer alan işverenlerin çalışanlarının sisteme alınmasıyla başlayarak az sayıda çalışanı olan işverenlerin çalışanlarının sisteme alınması işlemine doğru kademe kademe ilerleyecek.

Otomatik BES İşlemleri Ne Kadar Sürecek?

Çalışan herkesin otomatik BES uygulamasına alınma işlemleri 2019 yılına kadar devam edecek. Bu uygulama kapsamında çalışanların maaşlarından belirli tutarlarda para kesilecek. Ancak otomatik BES uygulaması hakkında bilgisi olan insanların sayısı oldukça az. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında maaşlardan kesilecek tutarları ve hangi çalışanların ne zaman sisteme dahil edileceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Otomatik BES uygulaması kapsamında çalışanlar işverenleri tarafından bir şirketin Bireysel Emeklilik Planına dahil edilecek. Bu şirketin hangisi olduğuna Hazine Müsteşarlığı karar verecek. Bireysel Emeklilik Planına aktarılacak para kişinin maaşından her ay kesilecek. Otomatik BES uygulamasına dahil olup olmayacağınızı yaşınıza bakılarak bilebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   2017 Trafik Cezaları Zamlı mı Olacak?

Kimler Otomatik BES’e Dahil Edilecek?

Eğer 1972 yılında ve bu yıldan sonra doğduysanız ve kamuda ya da özel sektörde çalışıyorsanız uygulamanın kademelerine göre 2019 yılına kadar BES otomatik katılım uygulamasına dahil edilirsiniz. Yani 45 yaş altı çalışanlar otomatik BES uygulamasına dahil edilir. Bu da 14 milyondan fazla çalışanın uygulamaya gireceği anlamına gelir. Kademe kademe uygulamaya geçişin nasıl olacağına dair ayrıntıları öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

  • 1 Ocak 2017 tarihinde 1000 ve daha fazla çalışana sahip özel sektör kurumlarının çalışanları otomatik BES uygulamasına dahil edilecek.
  • Ardından 1 Nisan 2017 tarihinde memurlar (genel ve özel bütçeli idareler) ve bunların yanında 250 – 1000 çalışana sahip özel sektör kurumlarının çalışanları otomatik BES ile tanışacak.
  • 1 Temmuz 2017’de 100 – 249 çalışana sahip özel sektör kurumlarının çalışanları uygulamaya dahil olacak. 1 Ocak 2018’de mahallî idareler ve KİT’ler Otomatik BES’li olacak.
  • 1 Temmuz 2018’de 10 – 49 çalışanı olan özel sektör kurumları otomatik BES’e dahil edilirken 1 Ocak 2019’da 5 – 9 çalışanı olan kurumların işverenleri çalışanlarını BES’li yapacak.

Otomatik BES’li olduğunuzda maaşınızın yüzde 3’ü her ay Bireysel Emeklilik Planınıza aktarılacak. En düşük kesinti 53 TL ve en yüksek kesinti 340 TL olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.