Otomatik BES devlet tarafından 1 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya sokulan bir otomatik bireysel emeklilik sistemidir.Otomatik BES uygulamasının kimleri etkileyeceğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Otomatik BES hükümet tarafından uygulamaya konulan ve 45 yaş altı olan hemen hemen tüm çalışanları etkileyen bir sistemdir. Bu sistem ile 45 yaşın altında olan yani 1972 yılından sonra doğan her çalışanın otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemine alınması planlanmaktadır.

Sistemin uygulamaya konmasıyla yaklaşık 14 milyon çalışan otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine girecektir. Bu da sigorta şirketlerini çok memnun edecek bir durumdur. Ancak elbette bu sistemle çalışan herkes birden bu sisteme alınmayacaktır. Bu dahil etme işlemi aşama aşama yapılacaktır. Bu yüzden bu aşamalar belirlenmiştir. Siz de sistemin sizi etkileyip etkilemediğini öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Otomatik BES Nedir?

Otomatik BES hakkında insanların henüz pek bilgisi yoktur. Elbette televizyonlarda bu konuyla ilgili birkaç haber geçmektedir. Ancak insanlar bu sisteme nasıl dahil edilecekleri konusunda ve bu sistemden çıkıp çıkamayacakları konusunda bilgi sahibi değildirler.

Öncelikle 45 yaş üstü iseniz yazımızda da belirttiğimiz gibi bu sistemin sizi etkilemeyeceğini bilmelisiniz. Ancak 45 yaşın altında iseniz ve özel sektör ya da kamu çalışanı iseniz sistemin sizi etkileyeceğini bilmelisiniz. Öncelikle hangi dönemlerde kimlerin bu sisteme dahil edileceğini bilmeniz gerekmekte.

  • Eğer 1000 ve üzeri çalışanı olan bir özel sektör çalışanıysanız 1 Ocak 2017’de sisteme dahil edilmiş olmalısınız.
  • Memursanız yani genel ve özel bütçeli idarelerle 250-1000 çalışan bulunduran özel sektördeki çalışansanız 1 Nisan 2017’de sisteme alınacağınızı bilmelisiniz.
  • 100249 çalışan bulunduran özel sektördeki bir çalışansanız 1 Temmuz 2017’de otomatik BES’li olacaksınız.
  • Mahallî idarelerde ve KİT’lerde çalışan biri iseniz 1 Ocak 2018’de otomatik BES ile tanışacaksınız.
  • 1049 çalışan bulunduran yerlerde çalışıyorsanız 1 Temmuz 2018’de otomatik BES’li olacaksınız.
  • 59 çalışanı olan yerlerde çalışan biriyseniz 1 Ocak 2019’da sisteme dahil edileceğinizi bilmeniz gerekmekte.

Elbette otomatik BES’li olduğunuzda bu sistemden çıkmaya hakkınız vardır. Bunun için sisteme dahil edildiğinizi fark ettikten sonra iki ay içinde sistemden çıkmak istediğinizi ilgili sigorta şirketine bildirmeniz gerekiyor. Sisteme dahil edileceğiniz zaman işvereniniz ilgili işlemleri yapıyor. Hangi şirketin hangi bireysel emeklilik planına dahil edileceğinize ise Hazine Müsteşarlığı karar veriyor.

Otomatik BES Kesintisi Ne Kadar?

Otomatik BES her şeyden önce maaşınızdan belirli bir kesinti yapılacağı anlamına geliyor. Bu da maaşınızın yüzde 3’ü olarak belirlenmiş durumda. Maaşınızın miktarına göre bu kesinti en düşük 53 TL ve en yüksek 340 TL şeklinde yapılacak. Ancak zaten SGK’lı olan birinin buna ihtiyacı olup olmadığı ya da isterse kendinin BES’li olup olamayacağı ayrı bir tartışma konusu olarak ele alınabilir. Bu plana bakarak otomatik BES’e dahil edildiğinizi fark ettiğinizde isterseniz sistemden çıkabilirsiniz.