Bir hesap üzerinde iki farklı kişinin söz hakkı olduğu hesaplara ortak hesap adı verilmektedir. Genelde bu hesap eşler ya da ortaklar tarafından tercih edilmekte olup hesabın en önemli özelliği kişinin vefat etmesi durumunda bankadan yapılan kanuni kesintilerin ortak hesaplarda yapılmaması ve diğer hesap sahibinin kesintisiz olarak hesapta olan parayı çekebilmesidir.

Ortak Hesap Açma 

Ortak hesap açtırmak isteyen kişilerin kimlik belgeleri ile banka şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir. Bu ziyaret esnasında banka gerekli banka hesap açma işlemlerini tamamlayarak hesap defterinizi size teslim edilecektir. Müşterek hesap açtırmak isteyen kişiler bu hesap açma işleminde çeşitli kriterleri belirleyebilmektedir.

Ortak Hesaptan Para Çekmek 

Hesap açtırırken belirleyebileceğiniz kriterlerden biride para çekme konusudur. Müşterek hesaptan para çekmek isteyen kişilerin hesabı açtırırken belirli kurallara karar vermeleri gerekir.

Hesabı açtıran kişilerin tam sorumlu olması durumunda iki hesap sahibi de istedikleri zaman istedikleri kadar para çekme hakkına sahiptir. Ancak hesap açma esansında kişi dilerse diğer ortak için sınır koyabilir, diğer ortak para çekemez ya da belirli bir tutarın üstünde para çekme hakkı yoktur.

Ortak Hesap Kapatma 

Ortak hesabın kapatılması esnasında ise diğer ortağın rızası sorulur. Burada bankanın amacı hesabı açtıran iki kişinin de bu hesabı kapatma konusunda bilgisi ve rızası olup olmadığının anlaşılmasıdır. Karşı tarafında da izin vermesi durumunda hesap kapatma işlemi gerçekleştirilir ve hesapta bulunan tutar ödenerek hesap kapatılmış olur.