Bankaların kredi onayı verme aşamasında en çok dikkate aldıkları konu kredi başvuru formu dolduran müşterilerinin sahip oldukları kredi notu ortalamalarıdır. Her kişinin kredi notu sahip olduğu aylık gelir, bankalar ile olan ilişkileri, bankalardan kullandığı kredi kartı ve krediler gibi ürünlerin ödemeleri konusunda ki düzeni gibi farklı kriterlere göre belirlenir ve bu nedenle farklılık gösterir.

Kişinin aylık geliri ne kadar yüksek olursa ve bankalara olan ödemelerini ne kadar düzenli yaparsa kredi notu o kadar yükselir. Kişi tüm bu kriterlere sahip olsa da yeni kredi kullanması durumunda kredi riski yükseldiği için kredi notu bir miktar düşer. Kredi notu düşük olan kişilerin bankadan kredi onayı almaları ne yazık ki zordur. Yine orta riskli kredi notu olan kişiler bulunur.

Kredi notunun orta riskli olması kişinin borçlarını düzenli ödemesine rağmen aylık gelirinin düşük olması, ya da aylık geliri yüksek olsa da ödemelerini geciktirerek yapması gibi farklı nedenlere dayalı olarak kredi notunun bir miktar düşmesi anlamına gelir. Bu gibi nedenlere bağlı olarak orta riskli kredi notu olan kişilerin en kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunarak kredi başvurusunda bulunmaları gerekir. Yine orta riskli kredi notu olan kişilerin kredi başvuru miktarlarını çok yüksek tutmamaları kredi onayı almalarını kolaylaştıracaktır.