Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka bazı özel kriterleri taşımaları gerekir. Çünkü konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin diğer kredi türlerine oranla hem kredi vadesi daha uzun hem de kredi tutarı daha yüksek talepleri bulunur. Bu nedenle konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kolay kredi onayı alabilmeleri adına mutlaka bazı özel şartları karşılamaları gerekir.

Bunlar arasında ilk sırayı kredi notu ortalaması alır. Kredi notu ortalaması belirli bir sınırın altında kalan kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok zordur. Bu nedenle konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yaparak kredi notlarını öğrenmeleri gerekir. Peki, orta riskli kredi notu olan kişilerin kredi onayı almaları mümkün müdür?

Burada kredi onayı belirli kriterlere bağlı olarak belirlenir. En önemlisi kişinin kullanmak istediği kredi tutarı ve aylık ödemenin aylık belgelenebilir maaşına olan oranıdır. Yani örnek vermek gerekirse eksper değeri 100 bin lira olan bir konut için 50 bin liralık konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı almaları çok kolaydır. Yine aynı şekilde aylık belgelenebilir geliri 4 bin lira iken aylık ödemesi bin liraya kadar olan bir konut kredisi başvurusunda bulunan kişilerin düşük kredi notu ortalaması olsa dahi konut kredisi onayı almaları mümkündür.