İçindekiler

Risk raporu hem vatandaşların merak ettiği hem de bankaların çok önem verdiği bir rapordur. Bu rapor hakkında bilgi almak için aşağıda paylaştığımız örnek risk raporuna göz atın.

Risk raporu son derece önemli bir rapordur. Bu raporda son beş yıl içinde kullandığınız ve kapattığınız kredilere ait pek çok bilgi bulunur. Önemli olan sizin son beş yıl içinde kapattığınız krediler ya da kredi kartlarıdır. Kredi kartınızı açtırdığınız tarih beş yıl önceye dayansa da kapatma tarihi son beş yıl içinde ise bu kredi kartlarınıza ait bilgiler de risk raporunda görünecektir.

Risk Raporunun Bileşenleri

Risk raporu bireysel bir kullanıcı iseniz konut kredisi, tüketici kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabından oluşur. Ticarî üye iseniz yine kullandığınız ticarî kredilerin limiti, risk bilgileri ve benzeri her türlü ayrıntısı görünecektir. Bunların yanı sıra leasing ve factoring kredilerinin ve takibe alınan kredilerin detayları da burada bulunacaktır.

Şahız firmalarına ait risk raporlarında ise hem bireysel hem de ticarî üyelere sunulan bilgilerin tamamı yer alır. Bunlar finansal performansınızı en doğru şekilde karşı tarafa göstermenizi sağlar. Yani bir gösterge görevi görür. Risk raporunun bileşenleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için aşağıda bu bileşenlerin sıralanmış hâlini inceleyebilirsiniz.

  • Findeks Kredi Notu
  • Toplam Kredi Borçları
  • Ödeme Tarihçesi
  • Açık Hesap Bilgisi
  • Toplam Kredi Limitleri
  • Kredili Hesap Detayları
  • Geciken Ödeme Bilgisi
  • Kapatılmış Hesap Bilgisi
  • Takibe Alınmış Krediler

Risk raporu hakkında daha iyi bilgi edinmeniz için yazımızın devamında örnek bir risk raporuna yer vereceğiz. Bu raporda Çalışılan Kurum Sayısı, Kredili Ürünler, Limitler Toplamı, Borçlar Toplamı, Son Kredi Kullanım Tarihi, Borç/Limit Oranı, Ödeme Tarihçesindeki En Olumsuz Durum, Gecikmedeki Bakiye Toplamı, Mevcut En Uzun Gecikme Süresi, Bildirimde Bulunan Finans Kuruluşu Sayısı, Toplam Takibe Alınmış Kredi Sayısı, Takibe Alınmış Kredilerin Baiye Toplamı, En Son Takibe Alınma Tarihi gibi önemli bilgiler yer alır.

Örnek Risk Raporu

Aşağıda bir örnek risk raporunun belirli ve önemli sayfalarını sizinle paylaşıyoruz. Bu raporda borç ve limit durumunun yanı sıra borç tutarının limit tutarına oranı yer alır. Burada yer alan borçlar kredili ürünlerin kullanımından doğan toplam borçlardır. Risk raporunda hem kredi kartınız ait ayrıntılı bilgiler hem de bu kredi kartının olan borç limit bilgileri bulunur.

Kredili ürünleri kullanımınız ve ödeme alışkanlıklarınız risk raporu için çok büyük önem taşır. Çünkü örnek risk raporunda da göreceğiniz gibi kredi kartı ekstre borcunuzu ödeyip ödememeniz, borcunuzu geciktirip geciktirmediğiniz ve kaç dönem geciktirdiğiniz ve benzeri ödeme alışkanlıklarınız büyük önem taşır. Ayrıca kredili mevudat hesabı açtırıp açtırmadığınız eğer açtırdıysanız bu hesaba ne kadar borcunuzun olduğu çok önemlidir.

Risk raporunuzu isterseniz Findeks platformundan notlu risk raporu şeklinde alabilirsiniz.