Organize Sanayi Bölgelerinde 18 Bin Kişiye İş İmkânı

Borsa Ne İşe Yarar?

2017 yılı içinde Türkiye’de yatırım programında 102 organize sanayi bölgesi projesi yer alıyor. Bu projelerle birlikte 18 bin kişiye istihdam sağlanacak. Bu haberin ayrıntılarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü 2017 yılında yapılması planlanan organize sanayi bölgeleriyle ilgili açıklamalar yaptı. Buna göre 2017 yılında 102 organize sanayi bölgesi projesinin hayata geçirilmesi planlıyor. Ayrıca bu yıl 7 organize sanayi bölgesi projesinin daha tamamlanmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu sayede yeni organize sanayi bölgelerinde 18 bin kişiye iş imkânı verilecek.

Organize Sanayi Bölgeleri Şehirlerde Düzenli Kentleşmeyi Sağlayacak

Organize sanayi bölgeleri sadece insanlara iş imkânı sağlamakla kalmayacak ayrıca şehirlerde düzenli kentleşmeyi de sağlayacak. Bu konuyla ilgili Faruk Özlü açıklamalar yaptı. Buna göre organize sanayi bölgeleriyle istihdam politikalarının desteklenmesi, modern ve sağlıklı ortamlarda çalışma olanakları yaratmakta. Sanayileşmenin dengeli dağılması şehirlerde düzenli kentleşmeyi sağlamakta.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü ayrıca 2023 yılına kadar sanayileşme alanında yeni üretim yapısına geçilmesinin söz konusu olabileceğine vurgu yaptı. Böylece yüksek teknolojiye dayalı, verimli ve çevreye duyarlı üretim yapısına geçilecek. Bu üretim aynı zamanda yüksek katma değerli üretim olacak.

Türkiye’de 298 Organize Sanayi Bölgesi

Türkiye’de şimdiye kadar 298 organize sanayi bölgesi yapıldı. Organize sanayi bölgeleri insanlara çok fazla iş olanağı sunmakta. Şimdiye kadar hayata geçirilen organize sanayi bölgesi projelerinden 84 tanesi Marmara Bölgesinde, 50 tanesi İç Anadolu Bölgesinde, yine 50 tanesi Karadeniz Bölgesinde, 24 tanesi Akdeniz Bölgesinde, 22 tanesi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve 19 tanesi Doğu Anadolu Bölgesinde yer almakta. Bunların tümü 49 bin 971 parselde bulunmakta.

Türkiye’de şu anda etkin olan organize sanayi bölgeleri yaklaşık 1 milyon 665 bin kişiye iş olanağı vermekte. Bu yüzden de ekonomide çok önemli bir yer tutmakta. İşte 2017 yılında hayata geçirilecek yeni 102 adet organize sanayi bölgesi ve tamamlanması planlanan 7 yeni organize sanayi bölgesi projesinin ardından istihdam sağlanan kişilerin sayısının 2 milyon 200 bin olması beklenmekte.

Organize Sanayi Bölgesi Projelerine 318 Milyon TL Kaynak

2017 yılında hayata geçirilecek yeni organize sanayi bölgesi projeleri için 318 milyon TL’nin üstünde kaynak ayrılmış durumda. Devlet organize sanayi bölgeleri projelerini desteklemekte. Bu kaynağın ayrılmasında aslına bakarsanız hükümetin teşvik politikasının etkisi çok büyük. Yani teşvik politikası organize sanayi bölgelerine büyük avantaj sağlamakta. Yatırımlara teşvikler verilmekte ve bu nedenle yatırımcılar yatırım yapma konusunda daha istekli davranmakta.

Teşvik sistemi yatırımcıların yapacağı yatırımların önünü açmakta. Ancak devletin yatırımcıların sağlamasını istediği koşullar da var. Buna göre yatırımcıların en az on kişilik istihdam sağlaması zorunlu. Bu koşulu sağlayan yatırımcılara indirimli arsalar verilmekte. Bu arsalar için yapılan indirim oranı yüzde 50 ila yüzde 100 arasında değişmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.