Organik Tarım Desteği Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Organik tarım desteği belki de verilmek için çok geç kalınan bir destektir. Bu desteğin verilmesine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı karar vermiştir. Organik tarım desteğinin ayrıntıları yazımızda yer almakta. 

Organik tarım desteği, organik tarım yapmayı tercih eden çiftçilere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilecektir. Bu destek çiftçinin ürettiği gıdanın cinsine ve miktarına göre verilecektir. Önemli olan meyve ve sebzelerin hem mevsiminde üretilmesi hem de hormonsuz üretilmesidir. Ayrıca ürünün GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizma içermemesi de şarttır.

Hormonsuz, Mevsiminde Yetişen ve GDO’suz Ürün

Son zamanlarda yediğimiz sebze ve meyvenin hormonsuz ve organik olmasını istiyoruz. Her şeyin doğalını, katkısız olanını arıyoruz. En önemlisi de her meyveyi ve her sebzeyi mevsiminde yemek istiyoruz. Ancak üreticiler çoğu zaman kış mevsiminde dahi tüketicilere çilek, domates ve mevsiminde yetişmemiş pek çok ürün satmaya çalışıyorlar.

Son yıllarda bazı üreticiler her ürünün organik olanının pahalıya satmaya çalışmakta. Organik köyler ve bu köylere yapılan turizmler, turistleri organik köylere çekme gayreti başarılı sonuç verdi. Ancak devlet çiftçileri organik üretim ve organik tarım yapmaları için desteklemiyordu. Bu yüzden hormonlu meyve ve sebze görmeye devam ediyorduk. Şimdi de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından organik tarım yapan çiftçilerin destekleneceğine dair haber geldi.

Organik Tarım, Sertifikalı Ürün

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenecek organik yetiştiricilik sonucunda çiftçiler GDO’suz ve hormonsuz ürün üretecek. Böylece insanlar mevsiminde ve sağlıklı meyve ve sebzelere ulaşabilecekler. Ancak bunun için çiftçilerin elbette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından öne sürülen koşulların tümünü sağlamaları şart.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Vakıfbank'tan Kuruluş Yıl Dönümü Kredisi

Organik tarım desteği almak isteyen çiftçilerin öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Organik Tarım Bilgi Sistemine ve Çiftçi Kayıt Sistemine kaydolmaları gerekiyor. Ayrıca 2016 yılında yetiştirdikleri organik ürünleri hasat etmeleri ve bu ürünlerin sertifikalı olması da gerekiyor.

Organik Tarım Desteği Başvurusu 

Organik tarım desteği almak istiyorsanız öncelikle bakanlığın öne sürdüğü koşulları sağladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Eğer bu koşulları sağlıyorsanız 24 Mart 2017’ye kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İl ya da İlçe Müdürlüklerine başvurmalısınız. Eğer organik tarım desteği almaya hak kazanırsanız yetiştirdiğiniz ürünün kategorisine kadar destek almanız mümkün olabilir. Ürün kategorilerini ve alacağınız desteğin tutarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  • Birinci kategoride bulunan ürünlerin dekarına 100 TL
  • İkinci kategoride bulunan ürünlerin dekarına 70 TL
  • Üçüncü kategoride bulunan ürünlerin dekarına 30 TL
  • Dördüncü kategoride bulunan ürünlerin dekarına 10 TL

Birinci kategoride bulunan ürünler: Acur, ahududu, armut, avokado, ayva, badem, biber, böğürtlen, brokoli, ceviz, çay, çilek, dereotu, domates,  dut, elma, enginar, erik, karpuz, kavun, kayısı, kereviz, kestane, limon,  mandalina, mantar, marul, maydanoz, pırasa, portakal, şeftali, tere, vişne, yenidünya, yer elması

İkinci kategoride bulunan ürünler: adaçayı, anason, Antep fıstığı, defne, ebegümeci, kekik, ısırgan  otu, kantaron, kuşburnu, melisa, tarçın, zahter, zencefil, zeytin

Üçüncü kategoride yer alan ürünler: Ayçiçeği, bezelye, börülce, çeltik, nohut, pamuk, kuru sarımsak, kuru soğan, soya, susam, tütün, yerfıstığı

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.