Ramazanda fitre ve zekat vermek isterseniz bunu online yani çevrimiçi şekilde yapmanız mümkündür. Online bağışın nasıl yapıldığı konusunda bilgi almaki için yazımıza göz atın.

Ramazan ayında ya da ya da Ramazan Bayramında bağış yapmak istediğinizde bu bağışı nereye ve nasıl yapabileceğiniz konusunda sorularınız olabilir. Bağışınızı yapabilmeniz için ödeme kanallarını bulmanız ve bağış yapmak istediğiniz yere paranızı aktarabilmeniz gerekir. Bu kanalların arasında en hızlı ve kolay olanı online yani çevrimiçi bağıştır. Çevrimiçi bağışı nasıl yapabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Online (Çevrimiçi) Bağış Nedir?

Online yani çevrimiçi bağış çeşitli ödeme sistemlerinden, dijital cüzdanlardan ya da bağış yapmak istediğiniz kurumun kendi sitesinden yapabileceğiniz bağıştır. Yani isterseniz BKM Express gibi ödeme sistemlerinin ve dijital cüzdanların internet sitelerine girerek bağışlar ya da yardım kategorisinden çeşitli kurumlara bağış yapabilirsiniz. Bu sırada söz konusu sisteme kayıtlı olan kredi kartınızı ya da bankamatik kartınızı kullanırsınız.

Online bağış yapmanın diğer bir yolu da bağış yapmak istediğiniz kurumun websitesine girmeniz ve sonra online bağış bölümünü bulmanızdır. Genellikle vakıflar, dernekler ve diğer bağış bekleyen kurumlar websitelerinin hemen giriş kısmına online bağış yapabileceğiniz bir bağlantı ya da buton koyarlar. Bu butona tıklayarak istediğiniz sayfaya gidebilir ve bağışınızı dakikalar içinde ilgili kurumun hesabına aktarabilirsiniz.

TEV, TEMA, KIZILAY, Darüşşafaka, LÖSEV, Unicef, Mehmetçik Vakfı, ÇYDD, Koruncuk ve benzeri pek çok kuruma bu yöntemle bağış yapmanız mümkündür. Ramazanda fitre ve zekat vermek amacıyla bu yöntemi kullanmanız mümkündür. Ancak isterseniz bağış yapmak için bankanıza ait internet bankacılığını ve cep şubesi bankacılığını yani mobil bankacılık uygulamasını da kullanabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Bağış Ödemeleri

Bankaların hemen hemen hepsi Bağış Ödemeleri kategorisi altında müşterilerin banka aracılığıyla bağış yapmalarını sağlamaktadır. Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası, TEB, Yapı Kredi, Denizbank, QNB Finansbank, Vakıf Katılım, Türkiye Finans, Şekerbank, Vakıfbank, Halkbank, HSBC internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla bağış yapmanıza olanak veren bankalar arasındadır.

Her bankanın internet bankacılığı sisteminde Bağış ödemelerinin ya da Bağış kategorisinin bulunduğu yer farklıdır. Bu nedenle bankanızın internet şubesine ya da mobil şubeye girdiğiniz zaman Bireysel Ödemeler, Havale ya da sadece Ödemeler kısmından Bağış ödemelerini bulmanız gerekmektedir. Bu kategori bazı bankaların uygulamalarında Kurum Ödemeleri şeklinde adlandırılabilmektedir.

Bağış Ödemeleri Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bağış ödemelerinizi yapacağınız zaman ve fitre ya da zekat vereceğiniz zaman ödeyeceğiniz tutarı doğru belirlemeli ve bilmediğiniz kanallardan ödeme yapmamalısınız. İnternet sitesini bulduğunuz kurumum güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Güvenli sitenin adres çubuğunda yazan adres https:// ile başlar. Bu nedenle sitenin adresini gözden geçirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bağış isteyen kurumlar genellikle bir SMS numarası vererek kişilerin o numaraya SMS göndererek kuruma bağış yapabileceklerini söylerler. Eğer isterseniz bağışınızı bu şekilde de yapabilirsiniz.