Günümüzde kredi kullanımı geçmişe kıyasla ekonomik sebeplerden dolayı artık neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. İnsanlar dönemsel olarak ihtiyaç kredisi taleplerinde bulunmak zorunda kalabiliyor. Öte yandan yalnızca sadece ihtiyaç amaçlı değil, çeşitli iş girişimleri için ya da özel durumlar için de krediler tanımlanabilmektedir.

Gerekli koşulların ve prosedürlerin sağlanmasından sonra banka söz konusu miktarı hesabınıza yansıtmaktadır. İşte tam olarak bu noktadan sonra kredi kartı talebinde bulunan kişilerin yasal açıdan belirli hakları olabiliyor. Bu hakları ilgili sözleşmelerde detaylı şekilde okumak oldukça önemlidir. Onaylanan kredi nasıl iptal edilir, bu noktada en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu yazımızda onaylanan herhangi bir kredinin iptal işlemlerinin ne şekilde olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Kredi İptal İşlemi İptal işlemi, kredi sahibi kişinin temel bir hakkı olduğu için bunu uygulamaya koyması sanıldığı kadar da zor bir işlem değildir. Bilindiği üzere kredi talepleri çeşitli yöntemlerle gerçekleşebilmektedir,burada önemli olanın kredi talebinin hangi kanal ile gerçekleşmiş olmasıdır. Örnek vermek gerekirse şubeden, mobil bankacılıktan, telefon bankacılığından ya da bizzat şubeden kredi çekilebilmektedir. Çok daha kolay olduğu için genelde insanlar SMS aracılığıyla bu taleplerini iletmektedirler.

Çünkü bu işlem hem sizi bankaya gitme zahmetinden kurtarmaktadır, hem de sonucun çok daha kolay ve pratik bir şekilde sonuçlanmasına olanak sağlamaktadır. Kişilerin kredi notları bu süreçte hanenize olumlu ya da olumsuz yansıyacaktır. Kredi için banka ön bir onay verdikten sonra bazı evraklar için sizi bankaya davet edecektir. Ya da kredi notu iyiyse bankaya gelmenize gerek kalmaksızın söz konusu parayı hemen hesaba yatırmaya başlar. Şimdi her iki durumda da iptal işlemine ayrı ayrı bakalım.

Örneğin banka size ön bir onay vermişse bu durumda evraklar için bankaya gitmemiş olmanız zaten kredinin otomatik olarak iptali anlamına gelmektedir. Diğer durumda, yani doğrudan krediniz onaylanmış ve hesabınıza yatmış ise parayla ilgili hiçbir hareket yapmamak şartıyla 14 gün içersinde iptal etme hakkı bulunmaktadır. Yani bu noktada paranın hiç dokunulmaması, çok küçük bile olsa bir ödeme için kullanılmamış olması, kısaca hesap hareketlerinin boş olması, temel kriter olarak gösterilmektedir.

Olası Olumsuz Durumlarda Neler Olur?
Tabi aksi bir durum bile korkutucu değildir. Eğer para, harekete sokulmuş olsa dahi iptal talebi gerçekleşir, sadece banka bunun için bir para kesintisi gerçekleştirir. Bu kesintiye dair ön bilgilendirme kredi sözleşmesinde yer almaktadır. Hatta bazı bankalar ilgili kesintiyi dahi almayabiliyor. Kısacası kredinin üzerinden 14 gün geçse bile yasal olarak iptal etme hakkımız yine bakidir. Banka çağrı merkezleri ya da doğrudan şubeler aracılığıyla iptal talebini iletmek mümkündür.

Elbette bu tip uygulamalar bankadan bankaya göre istisnai farklar oluşturabilmektedir. Örneğin ücret konusu bankanın kendi inisiyatifinde olan bir konudur. Fakat 14 günlük yasal süre hakkı, bütün bankalar için ortak olarak tanımlanmış bir süredir. Bu her ne kadar size tanınmış yasal bir hak da olsa nihayetinde böyle bir durumla bankalar karşılaşmak istememektedir.
İptal işlemini gerçekleştirmek zorunda kalsalar da uzun vadede bu kredi notunuzun zarar görmesine neden olabilmektedir. İptal talebinde bulunan kişi adına ekonomik dalgalanmanın hızlı olması ve çok kısa süreler içinde karar değişikliklerinin olması, bu duruma gerekçe olarak gösterilmektedir.
Bu arada sigorta kesintileri kredinin resmi olarak iptal edildiği güne kadar hesaplanmaktadır. Bunun dışında kalan para ise tarafınıza aynen iade edilmektedir. Bu konu bazen banka çalışanlarının gözünden kaçabilmekte ya da unutulmaktadır. Şubeye gitmeniz gerektiğinde kesinti iade talebinizi hatırlatmanızda fayda vardır.