Kredi kullanmak isteyen kişinin kredi onayı almasına rağmen krediden cayma hakkı bulunmaktadır. Tüketicilerin korunmasını sağlamak amacı ile uygulamada olan pek çok kanun bulunmakta olup bunların temel amacı tüketici haklarının korunması ve tüketicinin zarar uğramasını engellemektir. Peki, onaylanan kredi kaç günde iptal olur?

Kredi Cayma Hakkı Nedir?

Tüketicilere sunulan haklardan biride krediden cayma hakkıdır. Bu hak sayesinde kişi kredi onayı alan ancak artık kullanmak istemediği krediyi iptal etme hakkı elde eder. Ancak krediden cayma hakkı elde etmek isteyen kişilerin mutlaka 14 gün içinde kredi iptali için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Burada bankanın talep edeceği kredi cayma bedeli ise kişinin kredi sözleşmesi imzalayıp imzalamamasına ve hangi tip krediye başvuruda bulunduğuna bağlı olarak değişmektedir.

İhtiyaç Kredisi İptal Etme

Başvuruda bulunduğunuz ve kredi onayı aldığınız bireysel krediyi iptal etme hakkınız vardır. Kredi onayı aldığınız ihtiyaç kredisi iptali için 14 gün içinde bankanıza başvuruda bulunarak krediden cayma hakkı kullanabilirsiniz. Bunun için bankanın ihtiyaç kredisi başvurusu iptali hususunda bankanın bir ücret talep etme hakkı bulunmamakta olup kredi sözleşmesi imzalanması durumunda bu sözleşmenin maddeleri önemlidir.

Konut Kredisi Başvurusu İptali

Konut kredisi onayı alan ancak kredi kullanmaktan vazgeçen kişilerin konut kredisi iptali için hakkı bulunmakla beraber burada ödenmesi gereken bir takım masraflar kaçınılmazdır. Bilindiği üzere konut kredisi başvuru formu dolduran kişilerin hakkında kredi istihbarat süreci başlatılırken aynı zamanda kredi kullanarak satın almak istedikleri konutlar için değerlendirmede bulunmaktadır.

Konut kredisi ekspertiz işlemi olarakta bilinen bu işlem için konut kredisi ekspertiz ücreti banka tarafından değerleme şirketine ödendiği için kişinin krediyi iptal etmek istemesi durumunda yine de ödenmesi gereken ücretler arasında yer alır. Bu nedenle konut kredisi iptali için başvuruda bulunan kişilerin bu ücreti ödemeleri zorunludur.

Bunun dışında konut kredisi sözleşmesi imzalayan kişilerin de bu sözleşmeden doğan yasal sorumlulukları varsa bunları yerine getirmekle yükümlüdürler. Konut kredisi başvurusu için bu nedenle sözleşme imzalayan kişilerin sözleşme imzalamadan önce mutlaka kredi sözleşmesi formunu dikkatlice incelemeleri ve yasal yaptırım içeren maddeleri dikkatlice okumaları çok önemlidir.