Kredinin İptali için bankalar 14 gün süre tanımaktadır. Krediyi kullandıktan sonra 14 gün içerisinde vazgeçip, iptal hakkından yararlanabilirsiniz. Kişiler kredi talebinde bulunduktan sonra vazgeçebilir ya da krediye artık gerek kalmayan bir konuma sahip olabilirler. Bu durumda 14 gün içerisinde kredinin iptali konusunda bankaya başvurmalıdırlar. Bankalara yapılacak, onaylanan kredi iptali işlemi için izlenmesi gereken yol yazımız içerisinde sunulmaktadır. Sitede bulunan diğer yazılarımız:

Onaylanan Kredi İptali Nasıl Olur?

Kredi kullanımından vazgeçmek için herkes 14 gün yasal süreye sahiptir. Kredilerin iptal işlemlerinin yapılması, zorluk teşkil eden bir durum değildir. İptal etme süreci ve hakkı yasal olarak tanınan bir işlem olduğu için, her banka bu itirazı 14 gün içerisinde kabul etmek zorundadır. İptal işlemi için izlenmesi gereken yol;

 • Kredi kullanılan banka şubesine nüfus cüzdanı ile birlikte 14 gün içerisinde gitmek gerekmektedir.
 • Banka müşteri temsilcisi ile birlikte kredinin iptal edilmesinin istendiğini belirten dilekçe doldurulmalıdır.
 • Bu dilekçe daha sonra banka tarafından incelenerek ve kısa sürede kredinin iptali sağlanmaktadır.
 • Eğer iptal edilecek kredi konut kredisi ise ceza faizinin bir kereliğe mahsus, kredi iptali başvurusu anında bankaya ödenmesi gerekmektedir. Ceza faizinin nasıl uygulandığı alt başlıklar içerisinden öğrenilebilir.

Onaylanan Kredinin İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi iptalinde önemli noktalar arasında yasal süre yer almaktadır. Yasal süre kredi başvurusundan sonra devam eden 14 gün olarak belirlenmektedir. Kredi iptali için kişi 14 gün içerisinde şubeye başvuru gerçekleştirmelidir. Bu sürenin aşılması halinde onaylanan kredi iptali işlemi gerçekleştirilememektedir. İptal konusunda dikkat edilmesi gereken diğer hususlar;

 • Kredi iptali için kredi hesaplarının para giriş çıkışına sahip olmaması gerekmektedir.
 • Kredi hesabında her hangi bir ödeme yapılmamış olmalı ve kredi onaylandığı günkü hali ile duruyor olmalıdır.
 • 14 gün kredi iptali şansı için yasal süre olup, aşılmamalıdır.
 • Kredi iptali için kredi kullanılan banka şubesinde iptal konulu dilekçe yazılmalıdır.
 • Kredi tutarında bulunan para miktarı azalmamış veya artmamış olmalıdır.

Kredi İptali Erken Ödeme Cezası Hakkında

Erken ödeme cezası sadece konut kredileri için uygulanan bir işlemdir. Konut kredisinin iptal başvurusu gerçekleştirilirken ödenmektedir. Erken ödeme cezasının miktarı kredi vadesine göre değişmektedir. Kredi vadesi 36 ay ve altı olanlar için kredi tutarının yüzde biri, 36 ayın üstünde olanlar için kredi tutarının yüzde ikisi kadar istenmektedir. Konut kredisi iptali gerçekleştirirken bu rakam banka tarafından nakit olarak, bir kereliğe mahsus alınmaktadır. Her kredi çeşidi iptalinde şubeye kimlik ile gidilerek iptal dilekçesi yazılır ve kredi iptal edilir. Konut kredisinde ise şu yol izlenmektedir:

 • Kredi kullanılan şubeye 14 gün içerisinde kimlik ile gidilmelidir.
 • Şube müşteri temsilcisi ile iptal dilekçesi oluşturulmalıdır.
 • Dilekçenin hazırlanması sonrası erken ödeme cezası banka hesabına yatırılmalıdır.
 • Cezanın yatırılması sonrası kredi iptal edilecektir.

Onaylanan Kredinin İptali Hemen Gerçekleşir Mi?

Kredi iptalinin hemen gerçekleşmesi için doğrudan banka şubelerine başvurmak gerekmektedir. Banka müşteri temsilcileri ile birlikte oluşturulan iptal dilekçesi süreci hızlandırmaktadır. Dilekçe kısa sürede oluşturulup, doğrudan bankaya verilebildiği için iptal işlemleri de çabuk gerçekleşmektedir. Müşteri temsilcisinin kimlik bilgilerini alması ve dilekçeyi kayda eklemesi ile birlikte kredi iptali işlemi başlatılır. Kısa bir süre sonra kredi iptal edilmektedir. Kredinin iptalinin hemen yapılabilmesi için kredi parasal limitinin değişime uğramamış olması gerekmektedir. Kullandığınız kredinin hesap tutarlarında değişim gözleniyor ise ya da bir kereliğe mahsus olmak şartı ile dahi taksit ödemesi gerçekleşmiş ise onaylanan kredi iptali işlemi anında yapılamamaktadır. Kredinin o gün iptal olabilmesi için kredi hesabında bulunan para limitinin hiç kullanılmamış bir şekilde duruyor olması gerekmektedir.