İnternetten kredi başvurusu yapan ya da SMS kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi değerlendirme süreçlerinin ardından kredi sonuçları cep telefonlarına tekrar kısa mesaj olarak gönderilmektedir. Kredi onayı mesajı gönderilen kişiler kredi ön onayı almış sayılır. Yani kredi başvurunuz onaylanmıştır ve ilgili kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmeniz durumunda kredi kullanımınız gerçekleştirilecektir.

Ön onay alınmış kredi gerekli evrakları temin ederek bankayı ziyaret etmeniz durumunda hemen kredi kullanımının gerçekleştirileceği anlamına gelmektedir. Ancak bazı durumlarda ön onay alınmış kredinin kullanımı mümkün olmamaktadır. Özellikle de müşterinin başvuru esnasında gerçekleştirdiği beyanların gerçek dışı olması onay alınan kredinin reddine neden olabilmektedir.

Ön onay alınan kredinin kullanılmaması durumunda ise banka müşteri hizmetleri bir süre sonra sizi arayarak konu hakkında bilgilendirmede bulunur ve krediyi kullanmanızı ister. Bu durumda kişi kredi kullanmaktan vazgeçme beyanında bulunursa bazı bankalar kredi istihbarat süreci nedeni ile artı masraflar talep etmektedir. Ön onay alınan kredi kullanılmadığı takdirde bir süre sonra kredi iptali gerçekleşecektir.