Bankaların kredi kampanyaları tüm hızı ile devam ederken kolay kredi kullanmak isteyen kişilere yönelik olarak bankalar SMS kredi başvurusu ve internetten kredi başvurusu formu doldurma imkanı da sağlamaktadır.

İşte internetten kredi başvurusu ya da cep telefonundan kredi başvurusu işlemlerini yapan kişilerin kredi onayı almaları durumunda gönderilen onay mesajına kredi ön onayı adı verilmektedir. Peki ön onay alınmış kredi nasıl kullanılır?

Ön Onaylı Kredi Nasıl Alınır?

Yapılan kredi başvurusunda bananın kredi başvurusunu onaylaması durumunda müşterilerine gönderdiği onay mesajına kredi ön onayı adı verilmektedir. Bu mesajın anlamı kişinin başvuru esnasında belirttiği koşulları taşıması ve ilgili kredi başvuru evrakları ile banka şubesini ziyaret etmeleri durumunda kredilerini kullanabilecekleri anlamına gelmektedir.

Bunun için kredi ön onayı mesajını ve bankanın talep ettiği kredi başvuru evraklarını yanınıza alarak kredi kullanmak istiyorum dediğiniz bankayı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Banka Kredi Ön Onay Verdi Sonra Onaylamadı

Bazı durumlarda önce kredi ön onayı verilmiş olmasına rağmen yine de bankanın kredi kullanımını reddetmesi mümkündür. Örneğin başvuru esnasında kişinin aylık gelirini 3 bin lira olarak yazması ancak daha sonra bankaya 2 bin liralık bir gelir belgesi sunması kredi başvuru onayının geçersiz sayılmasına neden olur. Yine kişinin aylık gelir belgesi sunamaması da daha önce kredi ön onayı almasına rağmen kredi başvurusunun sonradan reddedilmesine neden olur.