Günümüzde maddi sorunlar yaşayan kişilerin sayıları hızla artarken gerek nakit para ihtiyacı duyan gerekse de eğitim ve sağlık giderleri gibi masraflarının finanse edilmesine ihtiyaç duyan kişiler bankadan kredi kullanmayı tercih etmektedir. Kredi kullanan kişinin ölümü hakkında banka tarafından uygulanacak olan prosedür kişinin kredi kullanma sürecinde tercih ettiği yöntemlere bağlı olarak belirlenmektedir.

Kredi Kullanırken Yapılan Hayat Sigortası 

Bankalara borcu olan kişilerin vefat etmesi durumunda uygulanacak olan yöntemler kişinin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bağlı olarak değişmektedir. Kredi kullanırken hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda kişinin kalan borcu hayat sigortası poliçesi üzerinden alacaklı olan bankaya ödenmektedir.

Hayat Sigortası Olmayan Kredi Borcu 

Kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmayan kişinin vefat etmesi durumunda ise ne yazık ki bankaya olan kredi borcu miras yolu ile mirasçılarına intikal ettirilmektedir. Bu kişilerin reddi miras yapmamaları durumunda kişinin kredi borcunu ödeme yükümlülüğü mirasçılarına aittir. Bu nedenle özellikle de yüksek tutarlı olan konut kredilerinde hayat sigortası yaptırmak kesinlikle zorunluymuş gibi görülmesi önerilir.