Pek çok kişinin büyük sıkıntılar yaşamasına neden olan kredi ve kredi kartı borçları ile ilgili merak edilen bir diğer konuda ölen kişinin kredi borcu ve kredi kartı borcu için uygulanacak olan yaptırımlardır. Peki, ölen kişinin borcu ne olur?

Ölen Kişinin Borcu Silinir Mi?

Bankalara olan borcun silinip silinmeyeceği konusundaki en önemli etken hayat sigortasıdır. Kredi kullanırken hayat sigortası yaptıran kişilerin kredi borcu ödemesi devam ederken vefat etmeleri durumunda borç hayat sigortası poliçesi tarafından karşılanır. Ancak hayat sigortası yaptırılmaması durumunda kredi borcu olan kişinin vefat etmesi durumunda borç kendiliğinden silinmez ve mirasçılarına geçer.

Reddi Miras Davası Ne Demek?

Kişinin mal varlığı kadar borçları da mirasçılarına geçebilmektedir. Borcun miras kaldığı durumlarda mirasçıların bu mirası reddetme hakkı bulunur. Kanunen reddi miras olarak tabir edilen bu durumun tercih edilmesi durumunda ise ölen kişinin hem bıraktığı mal varlığı hem de borçları alınamaz.

Yani mirasçının borcu reddederken mal varlığını alması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu nedenle reddi miras davası açmadan önce kişinin mutlaka miras kalınan mal varlığı ile borcu karşılaştırması ve borcun fazla olması durumunda bu yöntemi tercih etmesi gerekir.