Ölen Kişinin Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Borsa Ne İşe Yarar?

Ölen kişinin kredi kartının kapatılması fazla kişi tarafından pek bilinmeyen bir işlemdir. Ancak hayata her şey olabilmektedir. Bu yüzden ansızın gelen ölüm hâlinde ölen kişinin kredi kartını kapatma işlemi sizin üstünüze kalabilir. Ölen kişinin kredi kartının nasıl kapatılacağını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bankalarda kredili mevduat hesabı açıyoruz, bankalardan kredi kartı alıyoruz ve hatta 36 ay ya da 48 ay vadeli kredi borçlarının altına giriyoruz. Ancak bize bir şey olursa yani hayatımız sona ererse bu borçlara ne olacağını hiç düşünmüyoruz. Hayatını kaybeden birinin borçları öncelikle birinci dereceden yakınlarına kalır. Tıpkı miras kalması gibi bir sonuçtur bu.

Nasıl ki büyüklerinizin varlıkları siz kalıyorsa borçları da kalacaktır. Bu yüzden ölen kişinin kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi borcu varsa bunların ölen kişinin birinci derece akrabalarına kalması söz konusu olacaktır. Kredili mevduat hesabı, hesabınızda yeterli para olmadığında size avans veren ve bu avansa günlük faiz uygulayan bir hesaptır.

Eğer ölen kişinin kredili mevduat hesabı varsa bu hesabı öncelikle borcunu ödemek koşuluyla kapatmanız gerekir. Bu işlemleri nasıl yapacağınıza ilişkin açıklamaları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vefat Eden Kişinin Kredi Kartına Ne Olur?

Eğer yakınınız vefat ederse bu durumda yapılacak işlemlerle birinci dereceden akraba olarak sizin ilgilenmeniz gerekebilir. Böyle bir sorumlulukla karşı karşıya kalırsanız öncelikle veraset ilamı adı verilen bir belgeyle tanışmanız gerekecektir. Bu belge ölen yakınınızın mirasçılarının kanuna göre belirlenmesi ve resmiyete bağlanması amacıyla düzenlenir.

Veraset ilamını noterler ve Sulh Hukuk Mahkemeleri harç karşılığında düzenler ve verirler. Veraset ilamı sizin bankada ölen kişi adına yapacağınız işlemler için lâzım olacaktır. Bu yüzden veraset ilamını almanız gereklidir. Bankalar borç ödeme işlemi için bu belgeyi istemeyebilirler. Ancak para çekmek ve hesap kapatmak için bu belge mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Veraset ilamının yanı sıra ölüm belgesi de yanınızda bulunmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notunuzu Öğrenin

Ölen kişinin kredi kartını kapatmak, kredili mevduat hesabını kapatmak ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek için bankaya gittiğinizde öncelikle işleminizin yapılmasını talep ettiğinize dair bir dilekçe yazmalı ve veraset ilamını buna ekleyerek bankaya başvurmalısınız. Bunu yaptığınızda karşınıza borçların çıkabileceğini mutlaka göz önüne almalısınız.

Eğer kredili mevduat hesabını kapatacaksanız hesabın bulunduğu şubeye gitmenizin gerekebileceğini de unutmamalısınız. Hesapların ve kartların kapatılmasını bankadan talep ettiğinizde eğer bir borç yoksa hesaplar ve kartlar kapatılacaktır. Eğer kartın borcu varsa bunu ödeyip kartı kapatmanız gerekir. Borç yüklü ise banka ile konuşarak bunun ödenebilecek taksitlere bölünmesini talep edebilirsiniz.

Varis olmak, kalan varlık mal ya da para değil de borç olduğuna son derece zordur. Eğer siz bir borcun varisi iseniz bir avukatla görüşerek  reddi miras yapabilirsiniz. Ancak bu durumda sorumluluğu kardeşinize ya da kardeşlerinize ve diğer birinci derece yakınlarınıza bıraktığınızı da unutmamalısınız. Böyle durumlarda ailenin bir araya gelerek durumu ortak bir karara bağlaması en doğrusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.