Bankalara borcu olan kişilerin merak ettikleri sorulardan biride vefat etmeleri durumunda bankaya olan borçlarının ne olacağıdır. Özellikle de konut kredisi kullanan kişiler için bu sorunun yanıtı çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Peki, ölen kişinin kredi kartı / kredi borcu ne olur?

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı borcu olan kişilerin vefat etmesi durumunda bankaya olan borcu mirasçılarına devredilmektedir. Yani kişini mal varlığı gibi borçları da mirasçılarına kalabilmekedir. Bu noktada kişinin çok yüksek kredi kartı borcu olması durumunda mirasçısı olan kişilerin reddi miras yaparak bu borçtan kurtulmaları mümkündür.

Ancak burada reddi miras yapılırken kişinin bıraktığı mal varlığı ve miras tutarı kadar borçların toplamı da hesaplanmalı ve ekside olmadığı sürece reddi miras yapılmamalıdır.

Konut Kredisi Kullanan Kişi Ölürse 

Konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda borcun tahsili için izlenecekolan yol konut kredisi hayat sigortası poliçesi bulunup bulunmadığına bağlı olarak değişmektedir. Hayat sigortası olan kişi ölürse bu durumda banka alacağın tahsili için hayat sigortası poliçesi üzerinden tazmine gider.

Yani sigorta şirketi konut kredisi ödemesi yaparak borcu kapatır. Ancak hayat sigortası yaptırmadan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin vefat etmeleri durumunda kredi kartı borcu için geçerli olan mirasçılardan borcun tahsili istenir. Borç ödenemezse bu durumda konut kredisi ipotek hakkı kullanılarak konut satılır ve ölen kişinin borcu tahsil edilir.