Kredi ya da kredi kartı borcu olan kişilerin vefat etmesi durumuna bankaların izleyeceği yol haritası kişinin kullandığı ürünler için hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bağlıdır. Hayat sigortası olan kişinin vefat etmesi durumunda banka mevcut olan borçları bu sigorta poliçesi teminatından karşılar ve borcu kapatır.

Yani vefat eden kişinin yakınlarına bir borç yansıtılması söz konusu değildir. Ancak kişinin kredi kullanırken hayat sigortası yaptırmaması durumunda ne yazık ki kişinin vefat etmesi borcun silinmesi anlamına gelmez. Kişinin mal varlığının miras kalması gibi borçları da miras kalır. Yani kişinin mirasçıları yüksek bir kredi borcu ile karşı karşıya kalır. Bu nedenle mirasçılar kalan borç yükü ile alacakları karşılaştırmalı ve borç daha fazla ise hak ettikleri malları ve nakit paraları kabul etmeyerek reddi miras yapmalıdır.

Reddi miras yapılması durumunda kişi borçlar için hiçbir sorumluluk altına girmez. Ancak reddi miras süresi bulunduğu için bu itiraz yasal süre içerisinde yapılmalıdır. Bazı durumlarda kişinin borca batık vefat etmesi halinde mirasçısı reddi miras yapmasa bile borçtan sorumlu tutulamaz. Ancak bunun için mirasçının hiçbir şekilde ölen kişiden menfaat sağlamaması yani hiçbir şey almaması gerekir.