Bankalardan kredi kullanan kişilerin merak ettikleri sorulardan biride vefat etmeleri durumunda bu borçlarına ne olacağı sorusudur. Peki, ölen kişinin kredi borçları ne olur? Bu sorunun yanıtı kişinin bankadan kredi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kredi kullanırkan hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda banka hayat sigortası poliçesi üzerinden alacağını tahsil eder. Bu durumda kredi kullanan kişinin yakınlarının hiçbir şekilde mali bir yük ile karşı karşıya kalması hiçbir şekilde söz konusu değildir. Ancak kişinin hayat sigortası yaptırmaması durumunda bankanın izleyeceği yol farklıdır. Bu durumda banka alacağını tahsil etmek için vefat eden kişinin mirasçılarına başvuruda bulunur.

Ölen Kişinin Kredi Borçları Ne Olur?

Bilindiği üzere mal varlığı ya da paranın miras kalması gibi borçta miras olarak mirasçılara kalabilmektedir. Kişinin mal varlığından daha fazla bir borç ile vefat etmesi durumunda mirasçılarına bu yükten kurtulmak adına reddi miras hakkı tanınır. Kişinin reddi miras yapması durumunda hiçbir şekilde borçtan sorumlu tutulması söz konusu değildir. Ancak konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda reddi miras hakkı kullanılırsa bu durumda kişinin konuttan da hiçbir şekilde hak iddia etmesi söz konusu değildir.