Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur?

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur
Ölen Kişinin Bankadaki Parası Ne Olur

Özellikle de artık maaş ödemelerinin bankalar üzerinden yapılmaya başlanması ile beraber bankalarda parası olan kişilerin sayıları her geçen gün artmayı sürdürmektedir. Bankada birikim yapmanın çok daha kolay ve güvenilir olması nedeni ile insanlar bankada para biriktirmeyi tercih ederken bu kişilerin vefat etmesi durumunda yapılacak bazı işlemler bulunmaktadır. Peki, ölen kişinin bankadaki parası ne olur?

Vefat Eden Kişinin Banka Hesapları Nasıl Öğrenilir?

Vefat eden kişilerin öncelikli olarak mirasçıları tarafından bankada parasının olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ne yazık ki bunun için kullanılabilecek olan bir kısa yöntem bulunmamaktadır. Yani tek bir ekran üzerinden vefat eden kişinin kimlik numarasının girilmesi ve bu ekran üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapılarak tüm bankalardaki parasının öğrenilmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Bunun için yasal mirasçı olan kişinin bu mirasçılık belgesi ve ölüm belgesi ile beraber bankaları ziyaret ederek şahsen sorgulama yapması gerekmektedir. Burada kullanılabilecek kolay yöntem Bankalar Birliği üzerinden dilekçe ile başvuruda bulunarak tüm bankalar üzerinden dilekçe ile sorgulama yapılarak tarafınıza bunun yazılı olarak bildirilmesini talep etmektir. Ancak bu işlem son derece uzun süreceği için elden sorgulama yapılması tavsiye edilir.

Vefat Eden Kişininin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Ölen kişinin bankadaki parasını almak isteyen mirasçıların mutlaka Veraset İntikal Vergisi ödemelerini yapmaları gerekmektedir. İlk olarak bu vergi ödenmekte ve ardından banka tarafından para yasal mirasçılık belgesi,ölüm belgesi ve vergi ödeme dekontu sunularak ödenmektedir. Burada önemli olan tüm mirasçıların aynı anda başvuruda bulunması ya da tek bir mirasçıya diğer mirasçıların vekalet vermesi şartı aranmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır 2018 - 2019?

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.