Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Yakınlarını kaybeden kişiler için zorlu bir yasal süreç söz konusudur. Özellikle de ülkemizde vasiyet hazırlama konusunda pek çok kişinin gereken yasal prosedürleri tamamlamaması hatta vasiyet hazırlamaya gerek görmemesi vefatın ardından sürecin daha zor ilerlemesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda ölen kişinin bankadaki parası ve mal varlığı konusunda pek çok soru sorulmaktadır. Peki, ölen kişinin bankadaki parası nasıl alınır?

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir?

Yasal mirasçısı olduğunuz bir yakınınızı kaybetmeniz durumunda bu kişinin kesin mal varlığı hakkında bilginiz yoksa bu durumda mal varlığı sorgulama işleminden yararlanmanız gerekir. Bankaların henüz sunduğu standart bir hizmet yok. Yani tek bir ekrana ölen kişinin kimlik numarası girilerek tüm bankalar üzerinden sorgulama yapılarak bankalardaki paralar görüntülenememektedir. Ölen kişinin yasal mirasçısı olduğunu kanıtlamanız için ilk atmanız gereken adım sulh mahkemesi üzerinden veraset ilamı çıkarmaktır.

Murisin Banka Hesaplarının Tespiti 

Bu süreçte ölen kişinin hangi bankada parasının olduğunun bilinmemesi durumunda yapılması gereken iki seçenek bulunur. Bunlardan biri her bankayı tek tek ziyaret ederek ölen kişinin vergisi olup olmadığını sorgulamaktır. Daha yorucu olsa da daha kısa sürede sonuçlanır. İkinci seçenek ise terekenin tespiti davası açılmasıdır. Bu sayede ölen kişinin taşınır ve taşınmaz malları tespit edilir ancak süreç genelde son derece uzundur.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır?

Ölen kişinin bankadaki parası yasal mirasçılarına kalır ve bankayı veraset ilamı ile ziyaret etmeleri durumunda bu kişilere ödenir. Ancak yasal mirasçıların tümünün aynı anda bankada olması ya da hepsinin ortak bir kişiye vekalet vermesi gerekir. Veraset ilamı üzerinden hem ölen kişinin yasal mirasçıları belirtilmekte hem de bu kişilerin mirastan ne kadar pay alacakları belirtilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Yeni İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.