Öğretmenlere uygun kredi veren bankalar elbette vardır ancak her dönem uygun kredi imkanı sunmayabilir. Öğretmenlerin bu ve benzeri kredi almaları bazen devlet memuru oldukları için bazen de sadece öğretmen oldukları için olabilir.

Öğretmenlere en uygun kredi imkanı kimi zaman faizsiz krediler olurken kimi zaman da düşük faizli ve ödeme kolaylığı olan fırsatlar şeklinde olabilir. Öğretmenler, maddi durumlarına en uygun kredi tercihinde bulunmak için bankaların kampayalarını yakından takip etmelidir. Çünkü her bankanın kredi verme ve bu promosyonları uygulama şekli birbirinden farklı olabilir. Bunun yanı sıra, bir kamu kurumda çalışan öğretmenler, bankaların devlet memurlarına özel hazırladığı finansman desteği kampanyalarını da takip edebilir.

Öğretmen emeklisi olan vatandaşlar da emekililere özel kredi fırsatları kampayalarından istifade edip uygun faizli ve geri ödeme kolaylıklı kredi kullanabilirler. Sitemizde diğer yazılarımız:

Memura Özel Kredi

Devlet memuruna uygun kredi veren bankaları takip etmek memur statüsündeki öğretmenlerin nakit ihtiyacı duyduklarında talepte bulunabilecekleri bankaların başında gelmektedir. Devlet memurlarına yönelik kampayalar yapan bankalar zaman zaman değişmektedir. Örneğin 2015 yılında A Bankası bu tarz bir kredi uygulaması yapmışken 2016 yılında B Bankası ve C Bankası yapmıştır. Bu yüzden bankaların memurlar için olan fırsatlarını sık sık kontrol etmek gerekir.

Peki, bu kampayaların içeriğinde ne vardır? Kimi kampayalar faizsiz kredi şansı verirken kimileri de normale göre daha düşük faizlerle kredi verir. Değişen bir diğer noktaysa, ödeme şeklidir. Bazı bankalar, uzun süreli vade imkanları veya ödemesiz dönemli vadeler vererek ihtyiaç sahibine ödeme kolaylığı da sağlamaktadır. Bu ve benzeri sık sık yapan bankalardan bazıları şunlardır:

 • Denizbank,
 • ING Bank,
 • Vakıfbank,
 • Halkbank,
 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Akbank,
 • QNB Finansbank,

Yukarıda adı geçen bankalar haricinde de geçmişte veya şu an memurlara özel kampayaları olan kurumlar vardır. Finansman desteği arayan ve devlet memuru da olan öğretmenler bu fırsatları karşılaştırabilir.

Öğretmenler Günü Kredisi

Öğretmenler gününe özel kredi fırsatları her yıl bazı bankaların kredi kampayaları arasında yer almıştır. Bu ve benzeri promosyonların birçoğu kasım ayında yapılmaktadır. 24 Kasım Öğretmenle Günü tarihinden birkaç hafta önce başlarlar ve genellikle kasım ayı sonunda son bulurlar.

Bu dönemlerde çıkan kredilerden faydalanan öğretmenler, düşük faizli kredi kullanırlarken uzun vadede geri ödeme imkanından da yararlanabilirler. Bu aylarda sadece ihtiyaç kredisi değil, daha büyük ölçekli ‘‘Öğretmenler için Araç Kredisi’’ ya da ‘‘Öğretmenlere Özel Konut Kredisi’’ gibi finansman destekleri, bankalar tarafından verilebilir.

Yukarıda bahsedilenler nedeniyle, ihtiyaçlarını ertelemek istemeyen ve nakit desteği arayan öğretmenler özellikle Kasım ayları içinde bankaların kampayalarına göz gezdirmelidir. Bu sayede, bütçelerine uygun krediden yararlanabilirler.

Halkbank Öğretmenlere İhtiyaç Kredisi

Halkbank Kamu Çalışanlarına İhtiyaç Kampayası sayesinde gereksinimlerini ertelemek istemeyen kamu çalışanı öğretmenler nakit desteği buluyorlar. Bu kredinin başlıca özellikleri şunlardır:

 • Faiz oranı %1,59’dan başlar ve müşteri puanına, kredi tutarına, vade süresine göre değişebilir.
 • Kredi üst limiti 100.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Maksimum vade süresi 60 aydır.
 • İhtiyaç sahipleri, geri ödemeyi aylık eşit taksitli, artan veya azalan taksitli, 3 ayda bir taksitli gibi farklı seçenekler arasından bütçeye en uygunu seçilerek yapabilirler.
 • Başvuru, Halkbank Şubesi’den ya da 3452’ye kısa mesaj atarak yapılabilir. Kısa mesaja ‘‘KAMU’’ yazarak başlanmalı ve arada boşluk bırakarak sırasıyla vatandaşlık no, gelir bilgisi ve kredi tutarı yazılmalıdır.

Öğretmenlere en uygun kredi araştırması yapmakta olan bir vatandaş Halkbank İhtiyaç Kredisi’ni de seçeneklere yazabilir. Halkbank, bu krediden farklı olarak maaşını bankadan alan emeklilere özel ihtiyaç kredileri de vermektedir. Eğer bir öğretmen emeklisi maaşını Halkbank’tan alıyorsa bu kredilere başvurabilir.

Ziraat Bankası Öğretmelere Kredi

Ziraat Bankası’nın öğretmenlere özel kredi olarak güncel bir kredisi yoktur. Ancak geçmişte sadece öğretmenlere özel kredi fırsatı sunmuştur. Yine de öğretmenlerin faydalanabileceği krediler, Ziraat Bankası’nda da vardır. Uygun faizli ihtiyaç kredisine başvurulabileceği gibi maaşını Ziraat Bankası’ndan alan öğretmenler ve öğretmen emeklileri özel fırsatlardan yararlanabilir.

‘‘Çalışanın Artısı Kredi Paketi’’, maaşlarını Ziraat üzerinden alan öğretmenler için uygundur ve özellikleri şu şekildedir:

 • Tüketici kredisi %1,49’luk faiz oranıyla, konut kredisiyse %0,99’luk faiz oranıyla sunulur.
 • Şubeye gitmeye gerek kalmadan ziraatbank.com.tr adresi üzerinden başvuru yapılabilir.
 • Kredi dönemi için geçerli, hayat sigortası yapılmalıdır.
 • Tüketici kredisi en fazla 60 ay vadeli olabilirken konut kredisinin vade süresi 120 ay olabilir.

Öğretmen emeklisi olup maaşını Ziraat’ten alanlar ise ‘‘Emeklinin Artısı Kredi Paketi’’ ayrıcalığıyla konut veya tüketici kredisi çekebilir.

Vakıfbank Öğretmenlere Özel Kredi

Vakıfbank’tan öğretmenlere kredi ayrıcalığı şu an için sunmasa da geçmişte onlar için özel promosyonlar sunmuştur. Geçmişte sadece öğretmenlerin yararlanabileceği bir İhtiyaç Kredisi olanağıyla 90.000 TL’ye kadar destek sağlamıştır.

Güncel olarak böyle bir kampanya olmasa da ‘‘Maaş Alan Kamuya Özel İhtiyaç Kredisi’’ olanığıyla maaşını Vakıfbank’tan alan bir öğretmen yararlanabilir. Bu kredinin göze çarpan özellikleri şunlardır:

 • Kredi tutarının alt limiti 3.000 TL’iken, üst limiti 90.000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Aylık faiz oranı %1,49 olarak belirlenmiştir.
 • Eşit, artan veya azalan taksitli geri ödeme seçenekleri vardır. Ayrıca, 3 ay ertelemeli kredi ödemesine başlanabilir.

Başvuru yapacak kişinin eğer ek bir geliri yoksa gelir belgesi göstermesine gerek yoktur. Banka, ek teminat ya da belge isteyebilir.

Akbank Öğretmenler Günü Kredisi

Akbank öğretmenlere özel kredi fırsatını daha önceki yıllarda Kasım ay içinde onlara adanan günün tarihini içerecek şekilde yapmıştır. Özel faiz oranları sayesinde birçok öğretmen 10.000 TL değerindeki kredilerden yararlanabilmiştir. Akbank’ın son kampayada başvuru için istediği belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik kartının veya ehliyetin aslı ve fotokopisi,
 • İkamet yerini gösteren belge,
 • Gelir durumunu belirten belge,
 • SGK Hizmet Döküm Belgesi (özel sektör çalışanları için),

Öğretmenlere en uygun kredi seçeneklerinden biri olan bu kampayada dosya masrafı da alınmamıştır.