Öğrencilerin öğrenimlerini daha rahat geçirebilmeleri için gerek özel firmaların verdiği, gerek devletin verdiği burs ücretlerini sorgulamanın en kolay yollarını sunuyor olacağız. Amacımız zaten derslerden bunalan öğrenciler için yol göstermek ve onlar için büyük yardımcı olacak olan bursların sorgulamalarını yapabilmeleri olacak. Peki öğrencilere yatan burslar nasıl sorgulanıyor? Öğrencilere burs paraları hangi bankaya yatıyor? Tüm bunları detaylı olarak incelemeye hazır mısınız?

KYK burs paraları nereye yatıyor?

KYK burs parası almaya hak kazanan öğrenciler öncelikle E devletten kontrol etmeli ve paralarının yatıp yatmadığını ve bunu almaya hak kazanıp kazanmadıklarını gördükten sonra artık aylık ödeneklerini almaya gidebilirler. KYK burs pataları PTT şubelerine ya da açılan Ziraat bankası hesaplarına yatacak ve sadece öğrencinin adına yatarak burs ücretleri ödenmiş olacaktır. Her ay düzenli olarak yatacak olan KYK burs ücretlerini her ay E devlet paneli üzerinden takip edebileceksiniz. Böylelikle erken zamanda gitmek ve eli boş dönmek zorunda kalmıyor olacaksınız.

Özel burs paraları nereye yatıyor

Öğrenciler sadece devletin verdiği burs hizmetlerinden değil, bunun yanı sıra özel burs veren kuruluşlara da başvuru yapıp almaya hak kazanabilirler. Bazı kuruluş, vakıf ve şirketler geri ödemesiz olarak yani herhangi bir geri ödeme beklemeden belli sayıda öğrencilere burs vermeyi kabul ediyor ve bunu gerek çekiliş ile, gerek öğrencinin başarısı ile, gerek ise maddiyat durumuna bakarak değerlendirip, ücretsiz burs alma hakkı kazanıp kazanmadığını açıklamış oluyor.

Öğrenciler yerleşimlerini yaptıktan sonra özellikle karşılıksız burs veren firmaları kontrol etmeli ve gerekirse hepsine başvuru yaparak şanslarını denemelidirler. Elbette her burs öğrencilere büyük kolaylık sağlayacaktır ama kuşkusuz bunun içinde en önemlisi karşılıksız yani geri ödemesiz verilen burslar olacaktır.

Dolayısı ile sizlerde herhangi bir kuruluştan geri ödemesiz burs kazandıysanız, size başvuru sırasında verilen bankadan krediniz almanız aktarılacaktı. Her kuruluş farklı banka kurumları ile çalışabilir. Hatta bazı kuruluşlar ödemeyi elden bile yapmayı tercih edebilirler. Dolayısı ile sizlerde hangi kurumdan geri ödemesiz burs kazandıysanız aylık bursunuzu almak için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece hak kazanabilmek için verilen kriterleri sağlamak olacaktır. Her kuruluşun özel şartları olacağı için sizin içinde dahil olduğunuz kıstasları değerlendirip başvurunuzu yapabilirsiniz. Umarız sizlerde geri ödemeden kredi sisteminden yararlanabilir ve öğrencilik yıllarınızda biraz daha rahat bir dönem geçirmiş oluverirsiniz.

Bazı kurumlar sadece bir dönem ücretsiz burs verirken, bazı kurumlar eğitim süresi boyunca burs vermeye devam edebilirler. Dolayısı ile sizlerde başvuru yaparken hepsini dikkate almalı ve öğrenciye verilen burs hakkında detaylı olarak bilgi öğrenmelisiniz. Umarız bu ödenekler ile daha rahat bir yıl geçirir ve derslerinize odaklanarak daha başarılı olursunuz.