Öğrencilerin aylık gelir belgesi olmadığı için ne yazık ki bankalardan kredi kullanmaları çok zordur. Pek çok banka artık öğrencilere kredi kartı vermeye başlarken aynı tutumu kredilerde ise göstermemekte ve öğrencilerin bireysel başvurularında çoğu zaman kredi onayı vermemeyi tercih etmektedir.

Öğrencilere kredi veren bankalar arasında ilk sırada Denizbank yer almaktadır. Denizbank eğitim kredisi olarak geçen bu kredide öğrencilerin doktora eğitimi, dershane ya da özel kurs giderleri gibi eğitim amaçlı ihtiyaçlarını finanse etmeleri amacı ile kredi kullanımlarına izin verilmektedir. Ancak bu krediyi kullanmak için çeşitli kriterler aranmakla beraber banka genelde sadece eğitim giderlerinin karşılanması amacı ile kredi vermeyi tercih etmektedir.

Ziraat Bankası öğrenci kredisi ise tek başına ihtiyaç kredisi paketi olmayıp bunun yerine banka genç kart adı verdiği özel kredi kartı ürünü üzerinden harçlık avans kullandırmayı tercih etmektedir. Ziraat Bankası Genç Bankkart ürünü ile öğrencilere faizsiz masrafsız öğrenci kredisi kullanımına izin vererek 300 lira ekstra alışveriş imkanı sunmaktadır. Ziraat Bankası genç bankkart aynı zamanda kredi kartı olarak ta kullanılabilmektedir.