Öğrencilere kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankaların tümünün aradıkları bazı önemli kriterler bulunmaktadır. Öncelikle öğrencinin kesinlikle 18 yaşını doldurarak reşit olması gerekir ki bu da lise öğrencilerine kredi onayı verilmemesine neden olur. Yine öğrencinin mutlaka bir işte çalışması ve bu işten düzenli bir gelir elde etmesi gerekir. Gelir belgesi olmayan hiçbir öğrencinin kredi kullanması mümkün değildir.

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen öğrencilerin yine mutlaka kredi notu ortalamalarının uygun seviyede olması gerekir. Daha önce bankalardan hiç kredi kullanmayan, bankada hesabı olmayan ve kredi kartı bulunmayan kişilerin kredi notu sıfır ortalamaya sahiptir ki bu da kredi onayı alınmasını imkansız hale getirir. Bu nedenle öğrenciler kredi başvuru formu doldurmadan önce mutlaka kredi kartı başvurusu formunu doldurmalı, kredi kartlarını düzenli olarak birkaç ay tüm limitini kullanarak harcamada bulunarak daha sonra ise borçlarının tamamını ödemelidir.

Bunun 3-4 ay yapılması halinde kredi notu ortalaması yükselerek kredi kullanımına uygun bir seviyeye gelecektir. Kredi notunu yükseltmek için buna ek olarak kredi kullanılmak istenen bankada mevduat hesabı açılması ve bu hesaptan otomatik ödeme talimatı verilerek düzenli ödemede bulunması da kredi notu ortalamasını yükseltecektir. Ancak bunların hepsi çalışan öğrenciler için geçerlidir. Öğrencinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun çalışmıyor ise kredi onayı alması mümkün değildir.