Bankaların kredi kullandırımı için belirli şartları bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise kredi başvuru formu dolduran kişilerin reşit olmaları yani 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Bu nedenle 18 yaşını doldurmayan öğrencilerin kesinlikle kredi kullanmaları mümkün değildir. Yani lise öğrencilerine kredi veren hiçbir banka bulunmamaktadır. Ancak üniversite öğrenimini görmeyi sürdüren öğrenciler 18 yaşlarını doldurdukları için kredi başvuru formu doldurma hakkına sahiptir.

Burada devreye bankanın aradığı ikinci kriter girer. Kredi onayı alabilmeniz için mutlaka belgeleyebileceğiniz düzenli aylık bir gelirinizin bulunması gerekir. Bu nedenle okurken aynı zamanda çalışan ya da staj gören öğrenciler gelire sahip oldukları için kredi onayı alma hakkı kazanır. Kredi onayı alabilmeniz için aranılan üçüncü ve en önemli şart kredi notu ortalamanızın yüksek olması ya da kredi skoru ortalamanıza göre bir tutar için kredi başvuru formu doldurmuş olmanızdır.

Bankalardan daha önce hiç kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notu güncellemesi yapılmadığı için ne yazık ki kredi onayı almaları mümkün değildir. Bu durumda öğrencinin öncelikle düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunması, öğrencilere kredi kartı veren bankalar arasından tercihte bulunarak onay aldıktan bir süre sonra bu kartı kullanarak ödemelerini düzenli yapması gerekir. Bunun ardından banka kredi notu güncellemesi yapacak ve kredi kullanmanıza izin verecektir.