Özellikle de üniversite eğitiminin yüksek giderlerinin bulunması, başka şehirlerde okuyan öğrencilerin farklı pek çok giderinin olması ve öğrencilikte sosyal yaşantının daha hareketli olması gibi pek çok nedene bağlı olarak öğrenciler nakit ihtiyacı duymaktadır. Öğrenciyim acil paraya ihtiyacım var diyen kişiler için pek çok seçenek sunulmaktadır.

Öğrenciye kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankalardan kredi kullanmak istiyorum diyen öğrencilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekir. Yine kredi kullanma şartları arasında yer alan belgelenebilir gelir şartı öğrencilerde aranmakta olup sadece çalışan öğrencilerin kredi kullanmalarına izin verilir. Bu nedenle çalışmayan ve 18 yaşından küçük olan öğrencilerin kesinlikle kredi kullanmaları mümkün değildir.

Öğrenciyim acil paraya ihtiyacım var diyen öğrencilerin yapabilecekleri en iyi şey boş vakitlerini çalışarak geçirmeleridir. Öğrencilere part time iş imkanı sunan pek çok şirket bulunmakta olup özellikle de part time satış danışmanı pozisyonu için pek çok şirket üniversite öğrencilerini istihdam etmeyi tercih etmektedir. Zaten böyle bir işe başlanması halinde ücret bordrosu da edinileceği için kredi kullanmak ta mümkün olacaktır. Öğrencilere kredi kartı veren bankalar olup kredi kartı olan kişilerin nakit ihtiyaç duymaları halinde kredi kartından taksitli nakit avans çekmeleri de mümkündür. Ancak kullanılan para kredi kartı limiti ile sınırlı olacağı için yüksek tutarda para çekilmesi mümkün olmayacaktır.