Öğrenciye Kredi Kartı Verilir Mi ?

Öğrenciye Kredi Kartı Verilir Mi ?
Öğrenciye Kredi Kartı Verilir Mi ?

Öğrencilere kredi kartı verilip verilmediği hem öğrencilerin hem de velilerin sık sık sorduğu sorulardan biridir. Bu sorunun cevabını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Öğrencilerin özellikle de lise öğrencilerinin en çok sorguladığı ihtiyaçlardan biri de kredi kartlarıdır. Öğrenciler kredi kartı sahibi olmak ve ihtiyaçlarını buradan almak istemektediler. Ancak 18 yaşından küçüklere bankalar kredi kartı çıkarmamaktadırlar. Bu nedenle veliler çocuklarına kredi kartı çıkarmak yerine başka çözümler üretmektedirler.

Ek Kart Nedir?

Öğrencilere bankalar 18 yaşından itibaren kredi kartı vermektedirler. 18 yaşından önce veliler çocuklarına kredi kartı vermek yerine onlara ek kart çıkarabilmektedirler. Veliler kendi kredi kartlarına ek olarak bir kart çıkarmakta ve bu kartı çocuklarına vermektedirler. Öğrenciler bu kartı kullanabilmekte ancak ek kart olduğu için yaptıkları harcamaları sınırlandırmak zorunda kalmaktadırlar. Velilerin istediği de budur.

Veliler ek kart sayesinde çocuklarının yaptığı tüm harcamaları görebilmektedirler. Ek kartın limiti asıl kartın limiti ile aynı olmaktadır. Böylece ebeveynin yapılan tüm harcamalardan haberi olmaktadır. Bu kartların ücretsiz olması bir avantaj olabilir. Ek kartın ücreti ebeveynin kullandığı asıl kartın özelliğine bağlıdır. Ek kartların ayrıca aidatı olabilmektedir.  Eğer asıl kartınızın aidatı yüksek ise ek kartınızın aidatı muhtemelen asıl kartınızın aidatının yarısı kadar olacaktır.

Aidatsız Öğrenci Kredi Kartları

Öğrenci kredi kartları bankalar tarafından 18 yaşından büyüklere verilmektedir. Bu kartlar bankalar tarafından çok ayrıcalıklı, fırsat dolu gösterilmekte ve öğrencilerin ilgisi buraya çekilmeye çalışılmaktadır. Öğrenciler de bu kartların özelliklerine kanarak bankalara kredi kartı başvurusu yapmaktadır. Bankalar öğrenci kredi kartlarını öğrencilerin ilgilerine, isteklerine ve ihtiyaçlarına göre oluşturmakta ve bu şekilde öğrencilere kredi kartlarını sunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   ATM Para Kabul Etmiyor, Ne Yapmalıyım ?

Öğrenci kredi kartları bankalar tarafından genellikle aidatsız olarak ya da düşük aidatlı olarak sunulsa da bazı bankalar öğrenci kredi kartlarından çok yüksek tutarda aidatlar alabilmektedirler. Bu nedenle öğrencilerin kredi kartı başvurusu yaparken seçimlerini çok dikkatli bir şekilde yapmaları şarttır. Aidatsız öğrenci kredi kartları diğer kredi kartlarından daha avantajlıdır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci kredi kartı almak istiyorsanız en az 18 yaşında olmanız ve öğrenci olmanız şarttır. Bazı bankalar sadece 18 – 25 yaş arası öğrencilere kredi kartı vermektedir. Ayrıca öğrenci belgenizi bankaya ibraz etmeniz şarttır. Açık öğretim öğrencilerine kredi kartı verilmemektedir. Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerine kolaylıkla öğrenci kredi kartı verilmektedir.

Öğrenci kredi kartlarının limiti düşük olmaktadır. Bazı bankalar bu limiti 500 TL ile sınırlandırırken bazıları da 600 TL limitli kartları verebilmektedirler. Bu kartların kullanımı için banka 18 – 25 yaş sınırı koymadığı sürece mezun olduktan sonra ve öğrenciliğiniz bittikten sonra da kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz. Kredi kartınının limiti daha fazla yükseltilmese de kredi kartınız aidatsız ise onu kullanmaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.