İçindekiler

Kredi kartı kullanımı her geçen gün artarken, gençler de kredi kartı kullanıcıları arasında büyük bir paydayı oluşturuyor. Nakit olmadığı durumlarda ya da taksitli alışverişe ihtiyaç duyulduğunda adeta hayat kurtaran kredi kartları, özellikle üniversite öğrencilerinin en iyi arkadaşlarındandır.

Ailenizle yaşıyor olun ya da olmayın; her zaman yanınızda nakit bulunmayabilir ya da pahalı bir şeyi taksitli olarak almak isteyebilirsiniz.

Bu durumda da devreye kredi kartları giriyor. Kredi kullanabilmek için genellikle bankalar belgelenebilir bir gelir isteseler de, kredi kartı kullanımı için aynı şey pek de geçerli değil. Ev hanımları ve öğrenciler de rahatlıkla kredi kartı kullanabiliyor.

Öyle ki başvuru yapmak isteyenler için belli başlı üniversitelerin kapısında hatta içinde bu kart satıcıları bulunuyor. Dolayısıyla kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için çalışmıyor olsanız bile, iyi bir üniversitede eğitim görüyor olmanız yeterli. Peki, hangi bankaların öğrenci kredi kartları bulunuyor? İşte avantajlı seçenekleri ile bankaların öğrenci kredi kartları…

İş’te Üniversiteli

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olan İş Bankası, öğrenci kredi kartlarında da ilk adımı atan bankalardan. İşte Üniversiteli kartı ile gençleri kredi kartı ile tanıştıran banka, genellikle 400 TL limiti ile aidatı olmayan kredi kartı seçeneği sunuyor. Bu karta sahip olabilmeniz için herhangi bir geliriniz yoksa ya da çalışmıyorsanız, Türkiye’de tanınmış üniversitelerde, 4 yıllık bir bölümde eğitim görüyor olmanız gerekiyor.

Play Kart

Yapı Kredi’nin gençlere sunduğu kredi kartı play kart, 25 yaş altı gençlere avantajlı bir alışveriş olanağı sunuyor. Birçok iş yerinde 9 taksit+ World card’a özel taksit olanakları ile Yapı Kredi avantajlarından yararlanabileceğiniz Play Kart’ta da limitler genellikle 500-750 TL arasında değişiyor. Tabi yapacağınız düzenli ödemeler ile zaman içinde bu limiti arttırmak sizin elinizde.

ÜniversiTEB

Bankacılık faaliyetlerinde yeniliklere imza atan Türkiye Ekonomi Bankası’nın bir yeniliği de gençlere sunduğu ÜniversiTEB. Yıllık kart aidatı olmayan, avantajlı taksit seçenekleri ve düşük faizli nakit çekim seçenekleri ile üniversite öğrenciler için birçok avantajı da sunuyor. Kredi kartın limiti genellikle 500 TL ile başlıyor.

HSBC Campus

18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerine verilen HSBC Campus Kart sahibi olabilmeniz için T.C ya da KKTC vatandaşı olmanız gerekiyor. Online olarak başvurunuzu yaptıktan sonra kartınızı size en yakın HSBC şubesinden alabilirsiniz. Bu kartın limiti ise başlangıçta 750 TL ile 1000 TL arasında değişiyor.

Genç Kart

Ziraat Bankası’nın gençlere sunduğu Genç Kart; hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanabileceğiniz bir kart. Üniversitede okuyan gençler için 500 TL limiti bulunan bu kart ile; yüksek lisans öğrencilerine 800 TL ve doktora sırasında başvuru yapan öğrencilere ise 1000 TL limit verilmektedir.

Axess Exi26

Akbank’ın gençlere sunduğu bu kart ile ilk iki yıl kart aidat ödeme derdiniz olmayacak. Axess üye iş yerlerinde 9 taksit imkanı ve yaptığınız harcamalardan kazanacağınız chip para seçenekleri de bulunuyor. Bu karta başvurabilmeniz için en önemli şart ise 26 yaşını doldurmamış olmanız.