Eğitimlerine devam eden öğrenciler son derece yüksek olan giderlerin altında ezilirken pek çok öğrenci çare olarak kredi kullanmayı tercih etmektedir. Ancak öğrencilerin kredi kullanmaları için belirli kriterleri taşımaları gerekir. Öğrenciye ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmakla beraber bu kredilerin kullanımları için aranılan ilk ve en önemli şart öğrencinin aylık gelir belgesi sunabilmesidir.

Bu nedenle aylık gelir belgesi bulunmayan yani çalışmayan öğrencilere kredi kullandırımı kesinlikle söz konusu değildir. Pek çok farklı alanda öğrencilere kredi müjdesi şeklinde haberler paylaşılsa da kredi kullanmak isteyen öğrencinin mutlaka bir gelir belgesi beyan etmesi şarttır. Yine gelir beyanı olsa dahi öğrencinin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir.

Kredi notu düşük olan öğrencilere kredi onayı verilmesi ne yazık ki yine söz konusu değildir. Burada önemli olan kredi onayı almak isteyen öğrencilerin uygun kredi notu ortalamasına sahip olmaları ve kullandıkları krediyi ödemek için yararlanacakları aylık düzenli gelire sahip olmalarıdır. Ancak bu kriterleri taşıyan öğrencilerin ihtiyaç kredisi paketlerinden yararlanmaları mümkündür. Öğrenim kredisi alan öğrenciler için ise Ziraat Bankası öğrenim kredisi paketi sunmakta olup kredi tutarı yatırılana kadar öğrencinin hesabından harcama yapması sağlanır.