Kredi kartı kullanmak artık nerede ise zorunluluk olarak görülmekte olup kredi kartı almak isteyen kişilerin bankaların aradıkları şartları taşımaları gerekmektedir. Öğrencilerin harcamalarında kolaylık sağlaması nedeni ile öğrencilerde alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih etmektedir. Öğrencilere kredi kartı verilemesi hususunda ise bankaların aradıkları bazı şartlar bulunmaktadır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu 

Öğrencilere kredi kartı veren bankalar bulunmakta olup bazı bankalar bu kredi kartlarını öğrencinin ebeveyn kartları üzerinden ek kart olarak vermekte olup bazı bankalarda gelir belgesi sunan öğrencilerin kendisine kredi kartı vermektedir. Kredi kartı almak istiyorum diyen kişilerin başvuruda bulunacakları bankayı ziyaret ederek kredi kartı başvuru formu doldurmaları yeterli olacaktır.

Ziraat Öğrenci Kredi Kartı 

Çalışmayan öğrenciye kredi kartı veren tek banka olan Ziraat Bankası Gençbankkart ürünü için sadece öğrencilerin banka üzerinden burs almalarını şart koşmaktadır. Eğitim bursu alan kişiler bu burs tutarı kadar aylık kredi kartı limiti kullanabilmekte olup bu limit aylık olarak burslarından tahsil edilmektedir. Yani aslında bu bir kredi kartı ürünü değil de nakit avans hesabı olarak ta kabul edilebilir.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı

Öğrenci için en iyi kredi kartı seçeneklerinden biri olarak kabul edilen İş Bankası öğrenci kredi kartı için İş Bankası şubeleri üzerinden kredi kartı başvuru formu doldurmaları yeterli olacaktır. Yine Akbank öğrenci kredi kartı ve HSBC öğrenci kredi kartı başvurularının da aynı şekilde yapılması gerekmektedir.